Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 28, 2021 13:24

HarmonyOS 2.0 Sizi Kesmediyse EMUI 12 Verelim

Huawei'nin HarmonyOS 2.0'ın yanında EMUI 12 arayüzünü geliştirdiği ortaya çıktı. Çinli firma Android'i tamamen terk etmeyecek.
HarmonyOS 2.0 Sizi Kesmediyse EMUI 12 Verelim

Huawei’nin HarmonyOS 2.0 ile Android’i tamamen terk edeceği ve gelecek planlarını bu işletim sistemi üzerine kuracağı söyleniyordu. Ancak bugün ortaya çıkan sızıntılara göre Android’i terk etmeyi bir kenara bırakın Huawei, EMUI 12 üzerinde çalışmalarına başlamış bile.

EMUI 12 üzerinde çalışmalar başladı

Bildiğiniz gibi  bilgisayar ve Huawei telefon arasında kablo üzerinden veri senkronize etmek için Huawei PC Manager uygulaması kullanmanız gerekiyor. Bu uygulamanın son sürümünde EMUI 12’nin varlığı ortaya çıktı. Huawei PC Manager’ın açıklamalarında EMUI 12’nin dahil edildiği gereksinimler açıkça görünüyor.

Huawei ile Amerika arasındaki anlaşmazlığın yıl sonuna kadar çözülmesi ve Google Mobil Servisleri’nin yeniden Huawei cihazlarında kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Çinli teknoloji devi muhtemelen Android’i tamamen terk etmeyecek ve anlaşma sağlandığında kendi arayüzünü Android telefonlarına sunmaya devam edecek.

EMUI 12

Anlaşma sağlandığı taktirde Android fork’u olan HarmonyOS 2.0’da da Google Mobil Servisleri’nin kullanılmasının önü açılacak. Şu anda Huawei, HarmonyOS 2.0’ın son sürümünü aktif olarak dağıtıyor ve işletim sistemini çok sayıda cihazda test ediyor. Şirket, yıl sonuna kadar 360 milyon cihazı güncellemeyi planlıyor.

Çinli firmanın gelecek planları şu an için belirsizliğini koruyor. Belki de HarmonyOS akıllı telefonlardan çıkıp sadece IoT cihazları için bulunmaz bir nimet haline gelecek. Bu konu hakkında yorum yapmak için henüz erken. Yıl sonuna doğru yaşanacak gelişmeleri beklemek daha mantıklı olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.