Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 28, 2021 12:24

Exynos 2200 Performans Testinde Snapdragon 888’i Solladı

Samsung'un yeni mobil yonga seti Exynos 2200 performans testinde ortaya çıktı. Bu yonga seti grafik birimi ile rakiplerini dize getirecek.
Exynos 2200 Performans Testinde Snapdragon 888’i Solladı

Güney Koreli Samsung, 2022’nin başında tanıtacağı Galaxy S22 ailesinde Exynos 2200 yonga setine yer verecek. AMD ile işbirliği yapan Samsung, RDNA 2 mimarili grafik birimini bu yonga setinde kullanacak. Mobil oyunlarda seviye atlatması beklenen RDNA2’li GPU’nun bugün test sonuçları ortaya çıktı. AMD sayesinde Samsung, Qualcomm ve Apple‘ı geride bırakmayı başaracak gibi görünüyor.

Exynos 2200 Snapdragon 888 ve Apple A14’ten daha hızlı olacak

Benchmark testlerinde mRDNA‘lı yonga seti 181.8 FPS almayı başarıyor. Gördüğünüz gibi, AMD ve Samsung’un yeni çözümü rekabeti önemli ölçüde geride bırakıyor. mRDNA’lı yonga seti; AppleA14Bionic‘ten yüzde 33 ve Exynos 2100‘deki Mali GPU‘dan ise yüzde 60 oranında daha fazla performans sergiliyor.

Exynos 2200

Kaynaklar, şu anda Radeon RX 6000 grafik kartlarında kullanılan RDNA2 masaüstü mimarisinin akıllı telefon segmentine taşınmasında ısı dağılımının büyük bir zorluk olduğunu ekliyor. Samsung ve AMD’nin sorunu çözüp çözemeyeceği henüz belli değil. Ancak en kötü durumda bile mobil için gelmiş geçmiş çok hızlı bir GPU ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

RDNA2 mimarisinin mobil platformlara gelecek olması, konsollar ile olan farkı daha da azaltacak. Özellikle emülatör kullanımda bu mimarinin büyük bir fark ortaya koyacağı aşikar. Samsung’un RDNA 2 hamlesinden sonlara gözler Qualcomm ve Apple’a çevrilmiş durumda. Diğer firmalar bakalım yakın zamanda RDNA 2’ye alternatif bir mobil GPU üretebilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.