Yazılım Haziran 27, 2021 20:51

Windows 11 ile Oyunlarda FPS Artışı Yaşanıyor Mu?

Windows 11 ile Oyunlarda FPS Artışı Yaşanıyor Mu?

Microsoft’un Windows 11 sürümü oyunlarda test edildi. Bakalım yeni işletim sistemi oyunlarda FPS artışı sağlıyor mu? İşte test sonuçları.

Microsoft, internete sızdırılan işletim sistemi Windows 11‘i geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtmış ve önizleme sürümünü indirime sunmuştu. Oyuncular için bir dizi yenilik ile gelen Windows 11 güncellemesinin, FPS artışı sunup sunmayacağı merak ediliyordu. Bugün ise bu merakları gideren karşılaştırmalar yapıldı.

Windows 11 ile gözle görünür FPS artışı yaşanıyor

Windows 10 ve Windows 11’in oyunlardaki performansının oldukça ilginç bir karşılaştırması ortaya çıktı. Oyunları test eden ekip bu testi aynı donanıma sahip PC’de Windows 10 ile 11 sürümleri arasında yaptığını belirtiyor. Windows 11’de gözlemlenen FPS artışı oyuncuların yüzünü güldürecek. Çünkü yeni sürüm selefine göre ortalama 6 ila 10 FPS arasında bir artış sunuyor. Bu artışın nihai sürümde 10 FPS’in üzerine çıkacağı söyleniyor.

Yapılan bu testte; Intel Core i7-10700K, MSI MAG Z490 Tomahawk, GeForce RTX 3090, 32 GB RAM (2 x 16 GB DDR4-3600 MHz RAM) ve 1 TB Samsung 970 EVO Plus SSD donanımları kullanılmış. Ayrıca tüm oyunlar hala en popüler çözünürlük olan FHD’de çalıştırılmış.

Ekip bu testlerde Hitman 3, Assassin’s Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Far Cry: New Dawn, Shadow of the Tomb Raider, Red Dead Redemption 2 ve Metro Exodus oyunlarını tercih etmiş. Yüksek donanım isteyen bu oyunlarda FPS artışının yaşanması oldukça sevindirici.

Nvidia’nın Windows 11’de kullanılabilecek bir sürücünün olmadığının da altı çiziliyor. Yani Nvidia ve AMD yeni sürüm ile uyumlu sürücülerini yayınladığında FPS artışı daha da fazla olacak.

Aşağıdan oyunlardaki FPS artışlarını görüntüleyebilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.