Akıllı Telefon Haziran 27, 2021 13:53

Qualcomm Snapdragon 895 İşlemcili İlk Telefon İçin Sürpriz İsim

Qualcomm Snapdragon 895 işlemcili ilk akıllı telefon için Lenovo'nun adı geçiyor. İşlemci ve telefona dair son gelişmeleri aktarıyoruz.
Qualcomm Snapdragon 895 İşlemcili İlk Telefon İçin Sürpriz İsim

Lenovo’nun Çin’deki cep telefonu bölümünden sorumlu genel müdürü Chen Jin, Weibo hesabında Lenovo’nun amiral gemisi cep telefonunu bu yılın sonuna kadar piyasaya süreceğini duyurdu. Kaynaklar, Lenovo’nun Qualcomm Snapdragon 895 işlemcili akıllı telefonu piyasaya süren ilk şirket olacağını doğruluyor.

Qualcomm Snapdragon 895 Ciddi Bir Performans Artışı Vaat Ediyor

Quacomm’un bir sonraki amiral gemisi işlemcisi hakkında bilgiler şu an için sınırlı. İşleminin Snapdragon 895 ya da 898 ismiyle çıkış yapması bekleniyor. Performans noktasında Quacomm’un özelleştirilmiş Kryo 780 çekirdeklerinin yer alacağı işlemciye Adreno 730 GPU eşlik edecek.

4nm üretim sürecinde gerçekleştirilen işlemci, Snapdragon 888 sonrası ciddi bir performans sıçraması gerçekleştirecek. Qualcomm cephesinde bundan önce böyle bir performans artışı Snapdragon 835’ten Snapdragon 845’e geçişte yaşandı.

Geçmiş birkaç yıla baktığımızda Qualcomm’un tepe işlemcisini kullanan ilk markanın Xiaomi olduğunu gördük. Hatta ikili arasında iyi ilişkiler göz önüne alındığında Snadragon 895’li ilk telefon için de Xiaomi Mi 12’nin ismi geçmiyor değildi. Fakat en son raporlar Lenovo ile Qualcomm arasındaki ortaklığın önemli ölçüde geliştirildiğinden söz ediyor. Snapdragon 895 işlemcili ilk telefonun Çinli bir üreticiden geleceği kesin. Bakalım bu Lenovo mu Xiaomi mi olacak.

Öte yandan Qualcomm Snapdragon 888’in Pro ve 4G versiyonu üzerinde çalışıyor. Üst segment işlemcinin 4G versiyonu muhtemelen Huawei P40 ve P40 Pro’da yer bulacak. Pro içinse Mi Mix 4’ün adı geçiyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.