iOS Haziran 27, 2021 19:55

iOS 15 ile RAM Sorunu Yaşanabilir! Apple Kara Kara Düşünüyor!

Apple'ın iOS 15 güncellemesi ile RAM sorunu yaşayacağı ortaya çıktı. Geliştiricilere bu noktada büyük sorumluluk düşüyor.
iOS 15 ile RAM Sorunu Yaşanabilir! Apple Kara Kara Düşünüyor!

Apple, bu ayın başlarında WWDC 21 etkinliğinde iOS 15 güncellemesini tanıtmıştı. Ancak bu güncelleme son kullanıcıya büyük yenilik sunmaması ile tepki toplamıştı. Bugün yeni güncellemenin RAM sorunu yaşayacağı ortaya çıktı. iOS 15’teki uygulamalar muhtemelen eski iPhone’larda biraz kasacak. Tabii bu olay tamamen geliştirici ile alakalı olacak.

iOS 15 ile RAM sorunu yaşabilir

Kaynaklara göre, Apple’ın uygulama geliştiricilere yönelik resmi belgeleri, iOS 15’te geliştiricilerin uygulamaları için daha fazla bellek talep edebilecekler. Raporlara göre, tek bir uygulama için mevcut maksimum kullanılabilir bellek yalnızca 5 GB olarak sınırlandırılmış durumda.

Apple, bellek artırma talebinin yalnızca belirli cihaz modelleri için geçerli olduğunu ve çok fazla bellek kullanmanın sistem performansını etkileyebileceğini söyledi. Bu noktada uygulama geliştiricilerine büyük pay düşüyor. Bakalım küçük ölçekli geliştiriciler yeni güncellemeye ayak uydurabilecek mi?

Ayrıca, iOS 15 ve iPadOS 15’teki kişisel erişim noktası özelliğinin artık daha fazla güvenlik ve parola tahminini önlemek için WPA3 protokolünü desteklediği biliniyordu. Bilmeyenleriniz için şifreleme protokolü olan WPA3, Wi-Fi Alliance tarafından geliştirildi ve Haziran 2018’den beri varlığını sürdürüyor. WPA3’ün Ana hedefi Wi-Fi güvenliğini basitleştirmek, daha güçlü kimlik doğrulama ve daha güçlü şifreleme sağlamak.

iOS 15

Apple’ın iPhone ve iPad’indeki Wi-Fi bağlantısı, uzun süredir desteklenen WPA3’e sahip. Ancak Kişisel Erişim Noktası özelliği WPA2’yi kullanıyordu. Normal bir kullanıcı için kişisel erişim noktasına olan bağlantı aynı kalacak. Ancak WPA3, özellikle basit parolalara sahip kullanıcılar için önemli olacak olan daha güçlü güvenlik sağlayacak.

Yeni güncellemeler şu anda geliştirilme sürecinde. Apple’a göre, genel beta bu yaz sonunda kullanıma sunulacak. iPhone 6s ve sonrası tüm modelerin güncelleme alması ise Apple’ın yazılım konusunda ne kadar güçlü olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.