Kripto Para Haziran 27, 2021 18:51

3 Ton Ekran Kartı Çin’den Havalandı!

Kripto madenciliğini yasaklayan Çin, ilginç bir olaya daha imza attı. Madenciler 3 ton ekran kartı ile Çin'den Avrupa'ya göçtü.
3 Ton Ekran Kartı Çin’den Havalandı!

Kripto para madenciliğinin sükse yapmasındaki en büyük etken şüphesiz ki Çin olmuştu. Ancak Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasından sonra, büyük madencilik şirketleri çiftliklerini Orta Krallık’tan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Kazakistan ve Rusya’ya devretme sürecine başladı. Bu süreçte madenciler 3 ton ekran kartı ile Çin’den Avrupa’ya göçtü.

Bu olay yaklaşık bir ay önce başladı. Ancak ucuz elektrik açısından zengin İç Moğolistan, Sichuan ve Guangzhou eyaletlerinin madenciliği tamamen yasaklaması ve hatta yetkililerin çiftliklerdeki elektriği zorla kesmeye başlamasıyla süreç hızlandı.

Madenciler Çin’den ABD’ye 3 ton ekran kartı ve ASIC’i taşıdı

Guangzhou’daki bir lojistik şirketinin, Çin’den Maryland’e (ABD) uçakla 3 ton ağırlığında ekran kartını ve ASIC’i taşıdığı bildirildi. Kapıdan kapıya teslimatı tam gümrük işlemleri dahil 28.000 doların biraz üzerinde gerçekleştirdi. Gördüğünüz gibi, böyle bir “hareket” kripto para madencilerine oldukça pahalıya mal oluyor. Ancak madenciler için başka seçenek yok.

Bitcoin

Bitcoin

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Maryland ve Teksas, Çin’den madencilik çiftliklerinin yerini değiştirmek için en popüler iki eyalet konumunda. Bu eyaletler seyrek nüfusa ve ucuz elektriğe sahip. İlginç bir şekilde, Amerika Birleşik Devletleri’nde Çinlilerin göçmesi halkta öfkeye neden olmadı. Çoğu bunu bitcoin madenciliğinin merkezinden yurt dışından ülkelerine kayması olarak görüyor. Kim bilir belki yakında Türkiye’ye de madenciler giriş yapar diyeceğiz de elektriki masrafından dolayı bu zor görünüyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.