Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 26, 2021 17:57

Windows 11 için TPM Nasıl Aktif Edilir?

Windows 11 yüklemek için Microsoft TPM'yi zorunlu kılıyor. Peki, bu TPM nedir? PC'niz bunu destekliyor mu? Destekliyorsa nasıl aktif edilir?
Windows 11 için TPM Nasıl Aktif Edilir?

Windows 11’in tanıtılması ve ön izleme sürümünün yayınlanması ile yeni işletim sistemi hakkında yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Windows 11‘in düzgün ve güvenli bir şekilde çalışması için Trusted Platform Module yani TPM adı verilen özelliğin destekleniyor olması gerekiyor.. Peki, bu TPM denilen olay nedir? Nereden kontrol edilir ve etkinleştirilir?

Windows 11 için gerekli olan TPM nedir?

Trusted Platform Module, bir PC veya dizüstü bilgisayarda sürücüleri şifrelemek/şifrelerini çözmek için güvenlik anahtarlarını depolamak üzere tasarlanmış bir donanım parçasıdır. TPM’nin iki sürümü vardır. TPM 2.0, UEFI sistemlerinde bulunur. TPM 1.2 ise BIOS sistemlerinde bulunur. Ayrıca iki büyük CPU üreticisi için farklı şekilde adlandırılırlar. Intel buna PTT (Platform Güven Teknolojisi) ve AMD buna fTPM (Firmware TPM) adını veriyor.

Windows 11’i yüklerken veya Windows 10’dan yükseltme yaparken, Microsoft, bilgisayarın 1.2 veya 2.0’ı desteklemesini isteyecek. Sisteminizde olup olmadığını kontrol etmek için iki yöntem bulunuyor.

1. Adım: Çalıştır programını açmak için Windows+R tuşlarına basın.

2. Adım: “tpm.msc” yazın ve Enter’a tıklayın.

TPM

Bu, sisteminizdeki mevcut Trusted Platform Module donanımını sürüm numarasıyla birlikte gösteren bir pencere açar.

Alternatif olarak, kullanıcılar Ayarlar → Güncelleme ve Güvenlik → Windows Güvenliği → Windows Güvenliğini Aç → Cihaz Güvenliği → Güvenlik İşlemcisi Ayrıntıları’nı da açabilir ve Trusted Platform Module desteğini görüntüleyebilirsiniz.

TPM

Sisteminizde Trusted Platform Module etkin değilse, UEFI veya BIOS‘unuza gitmeniz ve oradan etkinleştirmeniz gerekir.

AMD Ryzen tabanlı sistemlerde, UEFI veya BIOS‘unuzu açtıktan sonra Gelişmiş sekmesine gidin, CPU yapılandırmasını seçin ve aşağıda AMD fTPM Anahtarı adlı bir ayar olacaktır. Bunu açarak TPM’i etkileştirmiş olacaksınız.

Çoğu modern sistem Trusted Platform Module desteğine sahip olacak olsa da, eski bilgisayarlarının bu ayara sahip olmadığını gösteren raporlar. Özellikle, bu desteğin yalnızca Intel 8. Nesil işlemciler ve sonrası ve sadece AMD Ryzen işlemciler olduğu söyleniyor.

Microsoft’un bu tepkiyi aldıktan sonra Windows 11 için gereksinimleri değiştirip değiştirmeyeceği belli değil. Ancak Microsoft geri adım atmaz ise Windows 11’in kullanabilecek kişi sayısı oldukça az olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.