Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 26, 2021 20:50

Huawei Kirin Çipini Kendi Üretecek!

Çinli Huawei Kirin çiplerini kendisi üretmek için kolları sıvadı. Amerika ve TSMC'nin yaptırımları vız gelir tırıs gider diyorlar.
Huawei Kirin Çipini Kendi Üretecek!

Huawei’nin kendi çiplerini üretmeye hazırlandığı bir süredir konuşuluyordu. Digitimes, Huawei’nin ilk yarı iletken üretim tesisini Çin’deki Hubei eyaleti Wuhan’da kuracağını bildirdi. Şirket, önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak üretime başlamayı planlıyor. Huawei Kirin çiplerinin üretimi konusunda Amerika ve TSMC’nin yaptırımlarını bu sayede savuşturmuş olacak.

Huawei Kirin yonga setlerini kendisi üretecek

Kaynaklar, bu fabrikanın başlangıçta kendi kendine yeterliliği sağlamak ve gerekli yonga setlerinin üretimini desteklemek için mikro devreler ve optik iletişim modülleri üretmek için kullanıldığını söylüyor.

Şu anda, Wuhan’da bulunan Huawei Ar-Ge Enstitüsü, başta optik iletişim ekipmanları, HiSilicon çipleri ve otomotiv lazer radarları olmak üzere araştırma ve geliştirmede yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Wuhan’daki Huawei HiSilicon tesisinin oluşturulmasının 2019 yılında başladığı bildiriliyor. Daha sonra bu projeden önce HiSilicon fabrikası olarak bahsedilmiş ancak daha sonra haberler ortadan kaybolmuştu. Şimdi ise Huawei’nin tüm hazırlıklarını tamamladığı ve 2022 yılının ilk ışıkları ile HiSilicon tesisinin açılışını gerçekleştireceği söyleniyor.

Huawei Kirin

Çinli teknoloji şirketinin akıllı telefonlar ve diğer IoT cihazları için kendi çiplerini yaratabileceğine inanılıyor çünkü sıradan kullanıcılar piyasadaki rekabetten faydalanıyor.

Huawei en çok telekomünikasyon ekipmanlarındaki hakimiyeti ortada. Şirket, hem ticari hem de endüstri ortaklarına çeşitli hizmetler ve tüketici ürünleri satarak kendini geliştirmişti. Ancak Amerika’nın yaptırımları Huawei’nin gelişimine engel olmuştu. Şimdi ise Huawei eski gücünü yeniden toplamak istiyor. Bakalım Çinli teknoloji devi eski şaşalı günlerine geri dönebilecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.