Dizüstü Bilgisayar Haziran 25, 2021 9:55

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Açıklandı! Bilgisayarınız Uygun mu?

Windows 11 sistem gereksinimleri açıklandı. Bilgisayarınız Windows 11'i desteliyor mu? Microsoft bunun için bir de uygulama yayınladı.
Windows 11 Sistem Gereksinimleri Açıklandı! Bilgisayarınız Uygun mu?

Microsoft beklendiği gibi Windows işletim sisteminin yeni sürümünü duyurdu. Peki arayüz ve sistem altyapısında yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunmaya hazırlanan Windows 11 bilgisayarınızda çalışacak mı? Windows 11 sistem gereksinimleri açıklandı.

Birazdan bu sistem gereksinimlerini alt alta sıralayacağız. Eğer bilgisayarınız söz konusu bu özelliklerin tümüne destek sunmuyorsa telaş etmenize gerek. Zira Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre mevcut bilgisayarlar 14 Ekim 2025 tarihine kadar Windows 10 işletim sistemini kullanmaya devam edebilecekler. Windows 11 ile gelen yeniliklere bakıldığında yeni sistemin daha güçlü donanımlarla çalışması zaten kaçınılmaz bir hal almış görünüyor.

İşte Windows 11 Sistem Gereksinimleri

  • 64 bit işlemci
  • 4 GB RAM
  • 64 GB dahili depolama
  • 1Ghz saat hızı
  • UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
  • TPM 2.0
  • HD Çözünürlük (1366×768) ile 9 inçten daha büyük bir ekran
  • DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
  • Windows 11 Home için internet bağlantısı

Güle güle 32 bit

Eski donanım kullanan kişiler için belki de en büyük sorun, 32 bit sistemlerin Windows 11’i çalıştıramaması olacaktır. Tabii bu sürpriz olarak değerlendirilmemeli, zira çoğu modern işletim sistemi 32-bit desteğini zaten rafa kaldırıyor.

Windows 11 için internet bağlantısı gerekli

Bir diğer büyük değişiklik ise Windows 11 Home kullanıcılarının cihazlarını ilk kurduklarında internete bağlı olmaları gerekecek. Ayrıca bir Microsoft Hesabına sahip olmaları gerekecektir, yerel hesaplar artık kabul edilmeyecektir. Microsoft, bunun Windows 11 Home’un ilgi alanlarınıza göre daha iyi özelleştirilmiş ve daha bağlı bir işletim sistemi olmasına yardımcı olacağını iddia ediyor. Windows 11 Pro’da ise çevrimdışı kuruluma izin verilmeye devam edilecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.