Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 24, 2021 14:24

Google Play Sevindiren Haber ile Karşımızda! Şimdi Apple Düşünsün!

Android'in uygulama mağazası Google Play Store, geliştiricilerden aldığı komisyonu düşürdüğünü açıkladı. Şimdi Apple düşünsün.
Google Play Sevindiren Haber ile Karşımızda! Şimdi Apple Düşünsün!

Google geçtiğimiz Mart ayında, yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan geliştiriciler için yakında Google Play Store komisyonlarını yüzde 15’e indireceğini duyurmuştu. Google bugün, geliştiricilere 1 Temmuz 2021 gibi erken bir tarihte kaydolabileceklerini ve yüzde 15 komisyon ödeyebileceklerini bildirmeye başladı.

Google Play Store komisyonunu düşürdü

Google geliştiricilere gönderdiği mailde “Yüzde 15 hizmet ücreti için şimdi kaydolun. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere, her yıl ilk 1 milyon ABD doları geliriniz için hizmet ücreti yüzde 30 yerine yüzde 15 olacaktır. Yüzde 15 komisyona hak kazandığınızdan emin olmak için Google Play Console’da bir hesap grubu oluşturmanız gerekir.” ifadesi yer aldı.

İnternet devi İlişkili Geliştirici Hesapları‘nı (ADA) bağlamak için bir hesap grubu kullanıyor. Böylece gruptaki tüm hesaplar yüzde 15 komisyon hakkını kullanabiliyor. Ek olarak, geliştiricilerin ayrıca bir faturalandırma profili oluşturması ve yüzde 15’lik bir hizmet ücreti düzeyi için hizmet şartlarını kabul etmesi gerekiyor.

Google Play Store

App Store‘da yılda 1 milyon dolardan az kazanan herkes yüzde 15 komisyon almaya hak kazanacak. Ancak bu eşik aşıldığında yüzde 30 komisyon tekrar yürürlüğe girecek. Ayrıca geliştiriciler azaltılmış komisyonu talep edemeyecek. Google ise her geliştiriciye her yıl kazandıkları ilk milyon dolar için yüzde 15 oran veriyor. Bundan sonra standart oran geçerli oluyor.

Bu hamle, bir uygulama geliştiricisinin yılda 3 milyon dolar kazanması durumunda, ilk milyon için yüzde 15, ardından ek 2 milyon dolar için yüzde 30 komisyon ödeyeceği anlamına geliyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.