Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 23, 2021 14:05

Yerli ve Milli 5G için Sevindiren Gelişme

Herkesin merakla beklediği yerli ve milli 5G için bugün sevindiren gelişme yaşandı. 5G ile Türkiye'de ilk bağlantı kuruldu.
Yerli ve Milli 5G için Sevindiren Gelişme

Gelişmiş ülkeler pandeminin etkisinden dolayı 5G teknolojilerine geçiş sürecinde biraz ağırdan almaya başlamıştı. Ancak Türkiye son yıllarda yaptığı altyapı atılımları ile 5G’nin testlerini tamamlamaya çok yakın olduğunun sinyallerini bugün verdi. Yerli ve milli 5G altyapısı kullanılarak ilk görüşme bugün gerçekleştirildi.

Yerli ve milli 5G için çalışmalara hız kazandırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün yaptığı açıklama ile 5G’nin geleceği hakkında sevindiren haberleri paylaştı. Bakan Karaismailoğlu, “Sektörümüzde rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, zaman odaklı bir başarıyı hedeflememiz, önümüzdeki azami 1-1,5 yıl içinde ürünlerimizi ticari hale getirmemiz gerekiyor. Bugün Edirne’ye de gitseniz, Kars’a da gitseniz, 7’den 77’ye herkesin, 4,5G teknolojisini kullandığını göreceksiniz. 2020 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 66 milyonu mobil internet olmak üzere toplam internet aboneliğimiz 82,4 milyonu buldu. Ülkemizde mobil şebekeler üzerinden bağlanan makine sayısı, yani makineler arası iletişim abone sayısı 6,5 milyonun üstünde. 2020 yılında 16,7 milyar liraya ulaşan altyapı yatırımı, bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 arttı. 5G, kendinden önceki nesillerden farklı olarak, internet hızını 100 kata kadar artıracak.” ifadelerini kullandı.

Yerli ve Milli 5G

5G’nin geleceği için ülkemizdeki atılımlar önümüzdeki günlerde hızlanacak. 5G destekli cihazların ülkemize gelmesi ile yaygınlaşacak olan bu yeni teknoloji ile hız rekorları kırılacak. Önemli olan nokta 5G’nin hangi bandını kullanacağımız. Eğer ultra geniş band 5G’ye geçiş yapamazsak bu hız farkı beklediğimiz gibi olmayabilir. Tahminlerimize göre 5G’nin Türkiye’de yaygınlaşması 3-4 yılı bulacak. 5G gelse bile bu teknolojiyi destekleyen telefonlar henüz ülkemizde erişilebilir fiyatlarda değil maalesef.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.