HarmonyOS Haziran 22, 2021 15:55

HarmonyOS 2.0 Android’in Korsan Kopyası Mı? Ortalık Kızışacak!

Huawei'nin yeni mobil işletim sistemi HarmonyOS 2.0 zor günler geçiriyor. Wi-Fi Alliance'dan bu işletim sistemi sertifika alamadı.
HarmonyOS 2.0 Android’in Korsan Kopyası Mı? Ortalık Kızışacak!

Çinli Huawei’nin Android rakibi olan yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0 birçok yeni özellik ve özel bir kullanıcı arayüzü sunması ile öne çıkmıştı. 128 KB RAM‘e sahip tüm teknolojik cihazlara da çalışabilen bu işletim sisteminin gelecek vadettiği söyleniyordu. Ancak test aşamasında olan işletim sisteminde bazı pürüzlerin olduğu bugün ortaya çıktı.

Çinli operatör devi; HarmonyOS 2.0 Android’in kopyası!

Son zamanlarda, HarmonyOS 2.0’ın yüklü olduğu bazı Huawei cihazlarında Wi-Fi bağlantı sorunları baş gösterdi. Bu sorunların yaşanmasının ardından, Çin’in en büyük mobil operatörü China Mobile’ın resmi bir temsilcisisi yeni işletim sistemi hakkında; “HarmonyOS, Android’in korsan bir sürümüdür” benzetmesini yaptı.

Android fork‘u olduğu bilinen bu işletim sistemi MotherBoard tarafından incelenmiş ve çalışma yapısı ile Android’in kopyası olduğu kanaatine varılmıştı. Huawei’nin yeni işletim sistemi, Wi-Fi Alliance tarafından onaylanmayan korsan bir sürüm olduğundan, HarmonyOS’un Wi-Fi üzerinden kurulu olduğu cihazların ağ hızı yavaş olacak ve bağlantı sorunları yaşacak. Wi-Fi Alliance ile Huawei arasında nasıl bir görüşmenin geçeceği ve lisansın alınıp alınamacağı henüz bilinmiyor.

HarmonyOS 2.0 Alacak Modeller

Eğer Wi-Fi Alliance, HarmonyOS’i gerçekten de bir Android kopyası olarak görürse Huawei’ye lisans vermeyebilir. Bu da Huawei cihazlarının Wi-Fi sorunları yaşayacağı ve kablosuz bağlantıyı tam verimli olarak kullanamayacağı anlamına gelir. Umarız Çinli firma ile Wi-Fi Alliance arasında en kısa sürede bir anlaşmaya varılır ve lisans alınır.

Huawei’nin ekosistem oluşturma noktasında en büyük kozu olan bu işletim sisteminin 2021 yılının sonlarına doğru toplaması ve gerekli olan tüm lisansları alacağını düşünüyoruz. Amerika ile olan savaşında önemli ve etkili hamleler yapan Huawei bakalım tüm zorlukların üstesinden gelebilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.