Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 22, 2021 13:25

Apple’dan Eşi Benzeri Görülmemiş iPhone Kararı

Cupertinolu Apple, yeni iPhone modelleri için ilginç planını açıkladı. Eşi benzeri görülmemiş bu plan sayesinde doğa korunacak.
Apple’dan Eşi Benzeri Görülmemiş iPhone Kararı

Apple, çevreyi korumak adına elinden geleni ardına koymuyor. Hatta en son iPhone 12‘nin kutu içeriğinden şarj adaptörü ve kulaklığı bile sırf çevreyi korumak adına kaldırılmıştı. Cupertinolu firma yaptığı hamleler ile hava emisyonlarını altmış, aktif olarak yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmıştı. Apple, geleceğini, geri dönüştürülebilir malzemelerde görüyor. Şimdi de Apple geri dönüştürülebilir malzemeler ile iPhone üretmek için kolları sıvadı.

iPhone geri dönüştürülebilir malzemeden üretilecek

Cupertinolu firmanın CEO’su Tim Cook; VivaTech 2021 zirvesinde bunu resmi olarak duyurdu. Cook; gelecekte arazi kaynaklarının tüketiminden vazgeçeceklerini ve yenilenebilir kaynaklara bağlı olacaklarını söyledi. Apple CEO’su, şirketin zaten sıfır karbon emisyonu sunan bir şirket olduğunu özellikle belirtti. Apple bu hedefine 2030 yılına kadar ulaşmak istiyor. Yani bundan 8-9 yıl sonra göreceğimiz yeni modeller tamamen geri dönüştürülebilir malzemeden üretilebilir.

Apple’ın zaten çevresel zararı en aza indirme konusunda övünecek bir şeyi var. Örneğin, Mac’lerin üretiminde kullanılan alüminyumun yüzde 40’ı geri dönüştürülebiliyor. iPhone 12 serisindeki nadir toprak elementlerinin yüzde 98’i de aynı şekilde doğaya karışabiliyor.

iPhone 12 gizli özelliği

Dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi ve Apple’ın önde gelen iPhone montaj ortağı Hon Hai Precision Industry Co. (Foxconn), tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrilerini vuran küresel elektronik tedarik krizinin bu çeyrekte daha da kötüleşeceği konusunda uyardı. Çip krizinin uzun bir süre çözülemeyeceği söyleniyor. Böyle bir ortamda çip bulamazken geri dönüştürülebilir malzemelere odaklanman Apple’ın işini zorlaştıracak gibi görünüyor. Umarız en kısa sürede dünya çapındaki bu çip krizi çözülür de telefon ve diğer tüm teknolojik ürünlerin fiyatlarına zam gelmez.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.