Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 21, 2021 9:55

Ratchet & Clank: Rift Apart inceleme

Ratchet & Clank: Rift Apart inceleme

Ratchet & Clank efsanesi geri döndü. PlayStation 5’in özel oyunu Ratchet & Clank: Rift Apart inceleme konuğumuz oluyor.

Sony, PlayStation 2 ile yarattığı Ratchet & Clank serisine tam gaz devam ediyor. PlayStation 5’in uzun zamandır beklenen oyunu Ratchet & Clank: Rift Apart geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılarak geliştirilen oyun uzun zaman unutamayacağınız bir deneyim sunuyor. Peki, bu oyunu özel kılan yanları neler? Platform/aksiyon türünde kendini nasıl öne çıkarıyor? Ratchet & Clank: Rift Apart incelememizde bu sorulara yanıt arıyoruz.

Ratchet & Clank: Rift Apart inceleme

PlayStation 5’in özel oyunu olan Ratchet & Clank: Rift Apart, Türk oyun severlerin hoşuna gidecek bir şekilde Türkçe altyazı ile çıkışını gerçekleştiriyor. Konusu ile tatmin eden oyun, serinin bir önceki oyununda elde edilen başarılardan dolayı Ratchet ve Clank’e ödül verilirken başlıyor. Clank, Ratchet’in ailesini bulabilmesi için bir boyutlandırıcı hediye etmek istiyor. Ancak işler tam bu noktada sarpa sarıyor. Oyunun baş kötüsü Doktor Nefarius kendini gösteriyor ve bizden boyutlandırıcıyı çalıp bizi başka bir diyara gönderiyor. Ratchet’in bir yane Clank’in bir yana gönderildiği oyunda yollarımız ilginç bir şekilde kesişiyor. The Last of Us Part II’yi oynayanlar bilir. Oyunda bir Ellie bir de Abby ile oynuyorduk. Bu oyunda da bir Ratchet bir de bizim türümüden olan Rivet ile oynuyoruz. Ancak neyse ki oyundaki silahlarınız ve yükseltmeleriniz her iki karakterde de korunuyor. Yani ki karakteri ayrı ayrı geliştirmenize gerek yok. Rivet’tan bahsetmek gerekirse bu karakter başka bir boyuttaki dişi ve bizim kişilik özelliklerimizi taşıyan karakter kendisi. 

Ratchet & Clank: Rift Apart

Kısa bir girizgahtan sonra oyunun bize sunduğu teknolojiler ile başlayalım incelememize. Bildiğiniz gibi PS5 ile birlikte SSD teknolojisine geçiş yapıldı. SSD’nin farkını ilk defa bu oyunda net bir şekilde görüyoruz. Oyun boyutlar arasında geçtiği için bir o boyuta bir bu boyuta geçiyoruz. Bu da iki defa render alınması demek. The Medium oyununda olduğu gibi çoğu yerde çift render’ın alındığı oyunda geçişler anında yapılıyor. Oyunda ara sahneler arasında bekleme süresi yok diyebiliriz. SSD gerçekten de farkını ortaya koyuyor. Şimdi gelelim DualSense tarafına. Bildiğiniz gibi PS5’in kontrolcüsü DualSense’te Adaptive Trigger ve Haptic Feedback adı verilen iki yeni teknoloji yer alıyor.

DualSense tüm gücü ile karşımızda

Adaptive Trigger özelliği sayesinde tüm silahların farklı tepki verilmesi sağlanıyor. Örneğin otomatik bir tabanca ile ateş ederken R2 tuşu farklı pompalı ile ateş ederken farklı bir direnç uyguluyor. Bu sayede oyunda ateş ettiğinizi parmaklarınızda hissedebiliyorsunuz. Haptic Feedback olayı ise oldukça başarılı bir şekilde yedirilmiş. Farklı bir zeminde giderken kontrolcünün titremesi değişiyor ve size zemini hissettiriyor. Hatta kadeh tokuşturma sahnesinde kadehlerin tokuştuğunu elimde net bir şekilde hissettim diyebilirim. Oyunun son teknolojisi ise Tempest 3D oluyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Sony’nin geliştirdiği 3 boyutlu ses teknolojisi bu oyunda da kendini belli ediyor. Hatta oyunun ses ayarlarında eğer Pulse 3D kulaklığınız varsa seçebiliyor ve sesin kulaklığınıza göre optimize edilmiş halini duyabiliyorsunuz. Bende Pulse 3D olduğu için bu seçeneği açtım ve kulaklığın hakkının yendiğini anladım. Insomniac Games gerçekten de oyundaki sesleri Pulse 3D için başarılı bir şekilde optimize etmeyi başarmış. Keşke her oyun Pulse 3D için özel profil oluştursa da kulaklığın gerçek gücü ortaya çıksa.

Grafikler ben yeni nesilim diyor

Oyunun grafiklerine geçecek olursak, Demon’s Souls’tan sonra yeni nesil gibi görünen tek oyun diyebilirim. Oyunda üç farklı grafik modu bulunuyor. Bunlardan ilki 30 FPS kaliteli ışın izleme, ikincisi 60 FPS hedefli performanslı ışın izleme ve üçüncüsü ise direkt 60 FPS ışın izlemesiz seçeneği. Ben oyunun uzun bir bölümünü kaliteli ışın izleme ile oynadıktan sonra geri kalanını performans ışın izleme ile devam ettim. Performans ışın izleme seçeneğinde bile yansımalar o kadar iyiydi ki şok oldum diyebilirim. Oyunda her şeyin ama her şeyin bir yansıması var. Ve bu önceden oluşturulmuş render değil gerçek zamanlı render. Optimizasyon konusunda Insomniac Games farkını ortaya koymuş. Kaplamalar ve dokular da üst seviyede. Grafikler benden tam puan almayı başarıyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Aksiyon bir an bile durmuyor

Ratchet & Clank: Rift Apart resmen akıyor. Aynı Gears of War gibi aksiyon bir an bile durmuyor. Düşmanlar üzerinize akın akın gelirken hangi silahı nasıl kullanıp bir anda daha fazla düşman öldürebilirimi düşünmek oldukça keyifli. Düşmanların vurulma hissini su gibi akıp giden oyunda hissettirmeyi başarmak oldukça zor iş. Geliştirici ekip bunu da başarılı bir şekilde yapmayı başarıyor. Oyunda farklı farklı evrenler yer alıyor. Bu evrenlere boyutları değiştirerek yolculuk etmek ve sürekli yeni maceraya atılmak oyundan alan keyfi katlıyor. Her evrene özel yan görev ve isteğe bağlı toplanabilir öğeler yer alıyor. Kostüm parçalarını toplamak için oluşturulan bulmacalı bölümlerden çok zevk aldığımı söyleyebilirim.

Topladığınız bu üç set (kask, gövde ve ayakkabı) halindeki kostümlerin herbirinin bir özelliği var. Örneğin bir set korsanlardan alınan hasarı yüzde 30 oranında azaltabiliyor. Oyunda silah geliştirme bölümü de bulunuyor. Topladığınız başarım puanları ile silahlarınızın gücüne güç katabilir ve topladığınız parçalar ile marketten yeni silahlar satın alabilirsiniz. Bu oyun için çocuk oyunu gibi yakıştırmalar yapılıyor. Ancak 30 yaşında biri olarak Ratchet & Clank: Rift Apart’tan aldığım keyfi çoğu AAA oyundan alamadım diyebilirim. Eğer PlayStation 5’e sahipseniz kütüphanenize eklemeniz gereken bir başyapıt olmuş kendisi.

Spoiler olmaması adına oyunun konusuna fazla değinmek istemiyoruz. Sadece Doktor Nefarius’un boyutlandırıcıyı bizden çaldığını ve bizim de yeni bir boyutlandırıcı oluşturmak için maceradan maceraya atıldığımızı bilin. Çünkü oyunda öyle güzel anlar oluyor ki vay be dedirtiyor.

Bol aksiyonlu bol parkurlu oyun gayet tadında bir oynanış süresi sunuyor. Platin kupa kasanları da zorlamayacak olan oyunu 8-9 saat gibi bir sürede bitirdim. Ancak tabii incelemeyi yazabilmek adına oyunu %94’te bıraktım. Muhtemelen incelemeyi okuduğunuz şu sıralar tüm toplanabilirleri toplamış ve platin kupayı almış olacağım. PlayStation 5 için çıkan tüm özel yapımları yalamış yutmuş biri olarak söyleyebilirim ki Ratchet & Clank: Rift Apart gerçekten de bambaşka bir deneyim sunmanın yanında yeni nesilin gücünü göstererek farkını ortaya koyuyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.