iPhone Haziran 21, 2021 12:23

iPhone Wi-Fi Sorunu ile Gündemde

Apple bugün ilginç bir olay ile karşımıza çıktı. Kablosuz ağ adından dolayı ortaya çıkan iPhone Wi-Fi sorunu çok can sıkacak.
iPhone Wi-Fi Sorunu ile Gündemde

Stabilite ve güvenlik konusunda fırsatını bulduğu her an en iyi olduğunu iddia eden Apple, ilginç bir iPhone Wi-Fi sorunu ile gündeme geldi. Bildiğiniz gibi arada bir de olsa iOS‘te hatalar keşfediliyor. Bu hatalar kısa süre içerisinde gelen iOS güncellemeleri ile düzeltiliyor. Bugün ise daha önce hiç görülmemiş bir sorun meydana geldi.

Carl Shou tarafından belirlenen en son hata, farklı kodlardan oluşan SSID’ye sahip bir Wi-Fi’ye bağlandığında iPhone’un Wi-Fi işlevinin tamamen bozulmasına neden oluyor.

iPhone‘daki bu sorun Wi-Fi adını “%p%s%s%s%s%n” yaptığınızda baş gösteriyor. iOS 14.6 çalıştıran bir iPhone bu Wi-Fi’ya bağlanırsa, telefonun Wi-Fi ayarı sapıtıyor ve başka hiçbir ağa bağlanmıyor. Hatta bazı durumlarda Wi-Fi tamamen devredışı kalıyor.

Ancak bu sorunu düzeltmenin bir yolu var. Kullanıcının tek yapması gereken, aşağıdaki adımları izleyerek yapılabilecek iPhone’un ağ ayarlarını sıfırlamak.

  • Ayarlar ⇾ Genel ⇾ Sıfırla
  • “Ağ Ayarlarını Sıfırla” yı seçin

Bu işlemi yaptığınızda kayıtlı olan tüm Wi-Fi’ların sıfırlanacağını ve tekrardan şifre girmeniz gerektiğini belirtelim. Sorun şu ana kadar yalnızca iOS’i etkiliyor gibi görünüyor. Android akıllı telefonlar bu sorundan etkilenmiyor.

iPhone Wi-Fi Sorunu

Araştırmacılar, olası neden olarak bir girdi ayrıştırma sorununa işaret etse de, bu hatanın arkasındaki kesin neden şimdilik belirsiz. C ve C-Style dillerinde kodlanmış yazılımlar genellikle içinde “%” işareti olan dizelerle ilgili sorunlarla karşılaşır ve bu muhtemelen iOS’te bazı sorunlara neden oluyor. Muhtemelen Apple bu sorunu önümüzdeki günlerde çıkacak olan iOS 14.7 güncellemesi ile çözecektir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.