HarmonyOS Haziran 21, 2021 16:50

HarmonyOS 2.0 Bir Devi Daha Uykusundan Uyandıracak!

Huawei'nin açık kaynaklı işletim sistemi HarmonyOS 2.0, uzun süredir uyuyan bir devi uyandıracak gibi görünüyor. Peki, bu nasıl olacak?
HarmonyOS 2.0 Bir Devi Daha Uykusundan Uyandıracak!

Huawei telefon pazarını yeni işletim sistemi ile hareketlendirmeye başlayacak gibi görünüyor. Çinli kaynaklar, uzun süredir piyasada olmayan ve henüz ismi açıklanmayan bir telefon üreticisinin yakında HarmonyOS 2.0 işletim sistemini çalıştıran yeni bir telefonla piyasaya döneceğini iddia ediyor.

HarmonyOS 2.0 telefon üreticilerine ilham kaynağı olacak

Edinilen bilgilere göre söz konusu şirket, daha önce finansal sorunlar nedeniyle telefon pazarından ayrılmış. İsmi henüz bilinmeyen ve tahmin etmesi zor olan bu firmanın HarmonyOS sayesinde küllerinden yeniden doğacağı söyleniyor. Muhtemelen bu firma ilk etapta giriş ve orta segment telefonları ile pazara tekrardan giriş yapacak. Bu firmanın yakın zamanda pazardan ayrılan LG’nin olmayacağını belirtelim.

HarmonyOS işletim sisteminin yanı sıra Huawei, OpenAtom Vakfı’nda açık kaynaklı bir proje olan OpenHarmony‘i de duyurmuştu. Bu, ilgilenen kuruluşların ve geliştiricilerin ihtiyaç duydukları malzemeleri almalarına ve HarmonyOS ile cihaz geliştirmeye başlamalarına olanak tanıyor. Yani Android AOSP projesi gibi Huawei de geliştiricilere ve üreticilere işletim sistemini komple açıyor.

HarmonyOS 2.0

Huawei ve endüstri ortakları, bu yıl HarmonyOS 2.0’ı mümkün olduğunca çok cihaza kurmak için çok çalışıyor. Huawei daha önce HarmonyOS 2.0’ı bu yıl 360 milyon cihaza kurmayı planladığını ve bunların üçte ikisinin Huawei cihazları olacağını söyledi. Geçen hafta Çinli akıllı telefon üreticisi Coolpad‘in HarmonyOS 2.0’ı destekleyen ilk cihazı duyuracaktı. Ancak ilginç bir şekilde Coolpad bu projeden vazgeçti ve sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımları bile sildi.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.