Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 21, 2021 20:55

Apple Dava ile Karşı Karşıya! Almanlar Apple’ı Kıskanıyor!

Almanya'da Apple dava ile karşı karşıya kaldı. Alman antitröst komitesi Apple'a karşı soruşturma başlattığını açıkladı. Peki, neden?
Apple Dava ile Karşı Karşıya! Almanlar Apple’ı Kıskanıyor!

Cupertinolu dev Apple sık sık diğer firmaların yaşadığı dava süreci ile karşı karşıya kalıyor. Bu sefer Almanya’da Apple dava ile karşı karşıya kaldı. Alman antitröst otoritesi bugün, Apple’ın pazardaki hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığını belirlemek için bir soruşturma başlattığını söyledi. Daha önce, diğer Amerikan teknoloji devleri olan Facebook, Amazon ve Google’a karşı benzer davalar başlatılmıştı.

Alman Federal Kartel Kurumu (FCO), büyük teknoloji şirketlerini hedef alan yeni rekabet yasası düzenlemelerine dayanarak, soruşturmasının ilk aşamasında Apple’ın pazarda hakim bir konuma sahip olup olmadığını değerlendirmeyi planlıyor.

Konu ile ilgili olan kaynaklar, “İlk aşamanın sonuçlarına dayanarak, (FCO), Apple’ın belirli eylemlerini daha ayrıntılı olarak değerlendirmek için olası bir sonraki süreçte niyetinde. Bu bağlamda, potansiyel olarak rekabete aykırı uygulamalarla ilgili şikayetler aldık.” açıklamasında bulundu.

FCO, şikayetlerden birinin bir reklam ve medya temsilcileri derneğinden geldiğini açıklıyor. Apple’ın iOS 14.5 işletim sistemini kullanarak kullanıcı izleme ile ilgilili olan bu soruşturmanın nasıl şekilleneceği ise henüz bilinmiyor.

Apple dava

iPhone 12 iOS 14.5

Bir Apple sözcüsü soruşturma raporuna “Yaklaşımımızı FCO ile tartışmayı ve herhangi bir sorunu hakkında açık bir diyalog kurmayı dört gözle bekliyoruz.” şeklinde tepki gösterdi.

Apple’ın iOS 14.5 ile kullanıcıların 3. parti firmalar tarafından izlenmesi kısıtlandırılmıştı. Bu kısıtlama firmaların reklam gelirlerini olumsuz bir şekilde etkiliyordu. Muhtemelen büyük firmaların bastırması doğrultusunda Apple’a çok üst düzey gizlilik sundu diye dava açılacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.