Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 20, 2021 16:58

Android 12 ile Gelen Gizli Özellik Ortaya Çıktı

Google'ın Android 12 ile sunacağı gizli yenilikler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Şimdiki özellik Google Asistan ile ilgili.
Android 12 ile Gelen Gizli Özellik Ortaya Çıktı

Android 12 ile birlikte Google, yeni özellikler ve işlevsellik için birçok yenilik sunacak. Ancak bu özelliklerin bazıları resmi olarak açıklandı. Yeni ve gizli özellikler ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bugün ortaya çıkan gizli değişiklik, Google Asistan’ın “Bir Bakışta” özelliğinde yapılan ve “Canlı Alan” olarak yeniden adlandırılacak yenilik oluyor.

“Bir bakışta” özelliğinde, Google Asistan, günün saatine ve Asistan ile son etkileşimlerinize göre kullanıcının gününün bir özetini gösterecek. Google uygulamasının 12.23 beta sürümünde Live Space adlı yeni bir özellik yer alıyor. Bu özelliği etkinleştirildiğinde “Asistanınız, ihtiyacınız olanı tam ihtiyacınız olduğu anda, ana ekranınızda ve kilit ekranınızda size gösteriyor.” açıklaması yer alıyor.

Bu özellik, kullanıcının işe gidip gelme bilgileri için ev/iş adresi, konum , hava durumu ve kilit ekranında hassas içeriği gösterme gibi yenilikler sunuyor.

Android 12

Android 12 ile gelen Canlı Alan özelliği neleri kapsıyor?

  • Hava Durumu: Mevcut hava durumu bilgisi
  • Yaklaşan: Takvim etkinlikleri ve hatırlatıcılar
  • Seyahat: Uçuşlar
  • Bir mağazada: Desteklenen mağazalarda olduğunuzda Alışveriş listeleri ve Google Pay ödül kartları
  • İşe Gidiş ve Ayrılma Zamanı: Hatırlatıcılar, tahmini varış saatleri ve trafik bilgileri
  • Uyarılar: Şiddetli hava durumu uyarıları
  • İş Profili: İş profilinden takvim etkinlikleri ve hatırlatıcılar

Bu özelliği keşfeden kullanıcıya göre; Canlı Alan’ın spor skorları, hisse senedi fiyat değişiklikleri, cihazların durumu, uyku özeti, çalınan müzik entegrasyonu ve hatta muhtemelen sürüş modunu başlatmak için bir kısayol içerecek. Yani ana ekrandan tüm işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ekim ayında sunulacak olan güncelleme ile bu özelliğin daha efektif olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.