Samsung Haziran 19, 2021 8:54

Samsung Çip Üretecek! Galaxy Modelleri Coşacak!

Apple'a yeni bir rakip geliyor. Samsung çip üretimi konusunda yeni atılımlar yapıyor. Çok yakında Cortex mimarisinden vazgeçilebilir.
Samsung Çip Üretecek! Galaxy Modelleri Coşacak!

Samsung çip üretimi konusunda bir dönem Mongoose adını verdiği çekirdekleri tasarlamış ancak bu çekirdeklerin Cortex’ten daha düşük performans sergilemesinden sonra departmanı kapatmıştı. Exynos yonga setlerinde Cortex mimarisini kullanan Samsung’un kendi çekirdeklerini üretmek için çalışmalarına başladığı öne sürüldü.

Samsung çip üretimi için çalışan arıyor

Yeni gelen rapor, Samsung‘un, Apple’ın özel yonga setlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Apple ve AMD’den eski CPU mühendislerini işe almak istediğini gösteriyor. Görünüşe göre Samsung, yeni Cortex-X serisinin performansından memnun değil ve daha hızlı bir çekirdek hazırlıyor. Güney Koreli firma şu sıralar özel bir çip tasarlamak için Google ile ve Exynos’a bir RDNA2 GPU getirmek için AMD ile çalışıyor.

Samsung çip

Qualcomm; Apple M1, Apple A14 ve daha eski Apple yonga setleri üzerinde çalışan eski Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia’yı satın aldıktan sonra özel bir CPU tasarımı sunacak. Qualcomm’un bu hamlesine kayıtsız kalmak istemeyen Samsung’un CPU üretimi konusunda elini hızlandıracağı söyleniyor. Muhtemelen Samsung, 2022 yılında yeni mimarisi ile karşımıza çıkacak.

Galaxy S22 ailesine yetişmeyeceğini düşündüğümüz yeni çekirdekler muhtemelen 2023 yılındaki Galaxy modellerinde kullanılacak. Apple gibi kendi işlemcisini kendisi üretmek isteyen Samsung, bu sayede Qualcomm’a olan göbek bağını da kesmiş olacak. Hız konusunda 3.0 GHz’yi aşacağını düşündüğümüz teknoloji devi bakalım Apple’ın M1 çiplerine rakip olabilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.