Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 18, 2021 17:58

Çin Uygulamaları Amerika’da Yasaklanıyor

Amerika, veri gizliliğini gerekçe göstererek Rus ve Çin uygulamaları için düğmeye bastı. Yakında popüler uygulamaları ABD'de yasaklanabilir.
Çin Uygulamaları Amerika’da Yasaklanıyor

Eski ABD başkanı Donald Trump ile başlayan Çin – Amerika savaşına Joe Biden kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor. Başkan Joe Biden’ın Amerikalıların hassas verilerini koruma kararı, ABD pazarında kalmak istiyorlarsa bazı uygulamaları özel bilgileri korumak için daha sert önlemler alacağı açıklandı. bu kapsamda Çin uygulamaları Amerika pazarında engellenebilir.

Yasanın amacı, Çin ve Rusya gibi yabancı düşmanların büyük hacimli kişisel ve gizli ticari bilgilere erişmesini engelleme. Aktarılan bilgilere göre, ABD’li yetkililer, Trump’ın TikTok’u yasaklama kararına endişe ile yaklaşıyor. Özellikle Çin’in ABD hükümet yetkililerinin nerede olduğunu takip edebileceğinden, şantaj için kişisel bilgi dosyaları toplayabileceğinden ve kurumsal casusluk yapabileceğinden korkuyorlar.

Reuters’in bildirdiğine göre, ABD yetkilileri benzer bir yaklaşım benimsemek için müttefikleriyle görüşmelere başladı. Belki ortak ülkeler yasaklanması gereken uygulamalar konusunda anlaşabilirler. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, hangi uygulamaların potansiyel olarak tehlikeli olduğuna karar verecek.

Washington ve Pekin arasındaki artan gerilim göz önüne alındığında, Çin’den gelen uygulamaların Ticaret Departmanı tarafından hedef alınması muhtemel görünüyor. WeChat, TikTok ve son aylarda Trump yönetimi tarafından hedef alınan diğer sekiz uygulama, Biden’ın ekibi tarafından inceleniyor. ABD bu süreçte İran veya Venezuela gibi diğer rakiplerle bağlantılı uygulamalar, önceki yaptırımlar kapsamında engellemişti. Muhtemelen Çin ve Rusya menşeli uygulamalar için de böyle bir engelleme kararı çıkacak.

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşta uygulamaları engelleme kararının çıkarılmasına mutlaka karşı çıkılacaktır. Ancak bu karşı çıkma davasında uygulamaların arka kapıdan veri sızdırmadığını kanıtlamak zorunda.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.