Android Haziran 18, 2021 19:54

Android Kendi Ağını Oluşturabilir! Apple’a Rakip Olacaklar!

Google, Apple'ın AirTag'de kullandığı sistemi Android platformuna getirmek için kolları sıvadı. Google kendi ağını oluşturacak.
Android Kendi Ağını Oluşturabilir! Apple’a Rakip Olacaklar!

Apple, AirTag’lerini piyasaya sürdüğünde başarısının nedenlerinden biri, Apple ekosistemindeki hemen hemen her cihazı kullanan devasa Find My ağı olmuştu. Bu ağı bilmeyenleriniz için hemen özet geçelim. AirTag’inizin konumunu bulmak istediğinizde çevresindeki tüm Apple cihazlarından lokasyon bilgileri alınıp nokta atışı ile AirTag bulunabiliyordu. Şimdi bu sistem Android platformuna geliyor.

Google‘ın, Android akıllı telefonlarda yüklü Google Play Hizmetleri uygulamasından yararlanarak Apple ağının kendi sürümünü geliştirmeye baktığı bildiriliyor. Google Play Hizmetleri sürüm 21.24.13 kodunda, “Telefonunuzun sizin ve diğer kişilerin cihazlarının yerini belirlemesine yardımcı olur” açıklamasını içeren bir özelliğe referanslar yer alıyor. Bu, Google’ın Google Play Hizmetlerini kullanarak bir cihaz bulma yeteneği üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Şu anda Google, kullanıcıların Google hesaplarıyla oturum açtıkları herhangi bir Android akıllı telefonu izlemelerine olanak tanıyan bir “Cihazımı Bul” uygulamasına sahip. Google bu özelliği genişletmeyi başarırsa, insanların kendi kaybolan veya çalınan cihazlarını takip etmelerine yardımcı olacak bir ağ oluşturabilir.

Android

Bu özellikle kullanıcı gizliliği ve güvenliği hakkında soru işaretleri var ve Apple’ın Find My ağlarında çeşitli güvenlik önlemleri oluşturmasına benzer şekilde, Google’ın cihazlarının kötü amaçlı izlemeye karşı savunmasız kalmamasını sağlamak için çözümler bulması gerekecek.

Google Play Hizmeti uygulaması, Çin dışındaki hemen hemen her Android telefona yüklü. 3 milyar cihaz ile etkileşime girecek olan bu sistemin güvenliği az öncede belirttiğimiz gibi çok önemli. Bakalım Google, Apple gibi güvenlik önlemi alabilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.