Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 17, 2021 15:54

Apple CEO’su Tim Cook Android’e Verdi Veriştirdi

Apple CEO'su Tim Cook, Android işletim sistemine verdi veriştirdi. Cook'a göre Android iOS'ten 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip.
Apple CEO’su Tim Cook Android’e Verdi Veriştirdi

iOS ve Android arasındaki rekabetin son yıllarda kızışmasının ardından Apple CEO’su Tim Cook devreye girdi. Her fırsatta Android’in güvensiz olduğunu belirten Cook, bu sefer de konuk olduğu VivaTech konferansında açtı ağzını yumdu gözünü. Ünlü CEO, Android’in iOS’ten tam 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip olduğunu açıkladı. Gizlilik konusunda Apple’ın aldığı aksiyonları da belirten Cook, iOS’in neden tercih edilmesi gerektiğini de belirtti.

Tim Cook; iOS daha güvenli!

Cook;Biz iOS’i bir ‌App Store‌ olacak şekilde tasarladık ve mağazaya gitmeden önce tüm uygulamalar gözden geçirildi.” ifadesini kullandı. Tim ayrıca Apple’ın mahremiyete odaklanmasını tartıştı ve patronu ve arkadaşı merhum Steve Jobs’tan da bahsetti. “Steve, mahremiyetin insanların neye kaydolduklarını ve izinlerini aldıklarını sade bir dille ifade etmek olduğunu söylerdi. Biz bu felsefeyi yaşatmaya devam ediyoruz.” diye Tim, gizlilik konusunun da altınız çizdi.

Ancak Tim’in açıklamaları yaşananlar ile çelişiyor. Google, Android uygulamalarında kötü amaçlı yazılımları yakalamakta geç kalıyor. Bu bilinen bir gerçek. Ancak Apple yakın zamanda Flick Type geliştiricisi Kosta Eleftheriou tarafından App Store’a dolandırıcılık uygulamalarına izin vermişti. App Store’da çocuk uygulaması gibi görünen uygulamanın arkasında aslında kumar uygulamasının olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Uygulama denetimi konsunda son yıllarda fire veren Apple’ın iOS 15 ile bu alana odaklanması gerekiyor. Tabii Google’ın eli de armut toplamıyor. Google da Android 12 ile birlikte gizlilik için yeni çalışmalar yapıyor. Tüm firmaların ana odağı olan gizlilik konusu yakın gelecekte sadece Apple’a has bir olay olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

Apple CEO’sunun açıklamalarına geri dönecek olursak; evet iOS mevcut konumunda şu an tartışmasız en güvenli mobil işletim sistemi konusunda. Ancak az önce de belirtiğimiz gibi rakipleri de artık bu konuda aksiyonlar alıyor. Yeni duyurulan HarmonyOS‘te de yapay zeka kullanılarak güvenlik sağlanacak. Verileri koruma savaşında bakalım ilerleyen dönemlerde hangi firma bir adım öne çıkacak? Bekleyip göreceğiz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.