Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 16, 2021 18:22

COVID-19 Tablet Satışlarına Yaradı

Küresel çapta pandemi olan COVID-19 tablet satışlarına yaramış gibi görünüyor. 2021'in ilk çeyreğinde tabletler kapış kapış satıldı.
COVID-19 Tablet Satışlarına Yaradı

Küresel tablet pazarı, uzun bir durgunluğun ardından büyük bir canlanma yaşadı. Uzaktan çalışma ve öğrenmenin yönlendirdiği büyük ekranlı mobil cihazlara yönelik artan talep nedeniyle pazar 2020’de yüzde19 büyüdü. Counterpoint Research‘ün son raporuna göre, büyüme yörüngesini sürdüren tablet pazarı 2021’in ilk çeyreğinde ise yüzde 53 büyüdü. Anlayacağınız COVID-19 tablet satışlarına yaradı.

Büyük tablet üreticileri olarak kabul edilenApple ve Samsung, 2020’de sevkiyatları artırdı ve agresif bir şekilde yeni modellerini tanıttı. Her iki şirket de yıl içinde pazar paylarını artırmayı başardı. iPad Pro ve Galaxy Tab serileri ile iki firma zirvede yer almayı başardı

Apple, 2020’de küresel olarak 2019’a kıyasla %33 daha fazla iPad sattı. Cupertinolu firma 2021’in ilk çeyreğinde pazar liderliğini sürdürerek payını %37’ye çıkardı. Samsung‘un payı ise %20 olarak belirlendi. Güney Koreli firmanın geçen yıl tablet pazar payı ise %16 idi.

Tablet denilinece akla ilk gelen isim olan iPad, satışları ile daha uygun fiyatlı Android tabletleri ilginç bir şekilde geride bıraktı. Google’ın Android’i tablet için geliştirememesi Apple’ın işini kolaylaştırdı diyebiliriz. Listenin üçüncü sırasında Lenovo ve Amazon yer aldı.

COVID-19 Tablet

Son dönemde tanıttığı tabletler ile büyük ses getiren Huawei maalesef ki yüzde 11 olan tablet pazar payını 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 5’e düşürdü. Bu düşüşte Google ile Huawei arasındaki anlaşmazlığın etkili olduğu söyleniyor. Diğer tablet satışları ise yüzde 30’dan yüzde 20’ye düştü. Buradaki en büyük payı ise Apple almayı başardı.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.