Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 16, 2021 15:20

Android Telefonlar Türkiye’de Depremi Önceden Bildirecek!

Google Android telefonlar için sunduğu deprem uyarı sistemini Türkiye'de de kullanıma sundu. Depremden saniyeler önce haberdar olacaksınız.
Android Telefonlar Türkiye’de Depremi Önceden Bildirecek!

Google, Android 12 sürümü ile birlikte deprem bildirim sistemini tanıtmıştı. Bu sistem ülkelere göre deprem olmadan önce haber vermesi ile birçok hayatı kurtaracaktı. Türkiye için gelip gelmeyeceği bu sistem için bugün müjdeli haber geldi. Türkiye’de Android telefonlar artık depremi önceden bildirecek.

Google deprem bildirim sistemi Türkiye’de!

Deprem bildirim sistemi Android 11 ve sonrası telefonlarda çalışacak. Ülkemizin yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma sunulacak olan bu özellik yer altının sismograf hareketlerini inceleyecek ve olası bir deprem durumda sizle dakikalar öncesinden haber verecek.

Google’ın bu yeni sisteminin ne kadar etkili çalışıp çalışmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak söylenenlere göre bu sistem gayet stabil bir şekilde faaliyet gösterecek ve binlerce kişinin olası bir deprem durumunda hayatını kurtaracak. Deprem bölgesinde olduğumuz için Google’ın bu özelliği ülkemizde de kullanıma sunması oldukça sevindirici.

Depremi önceden bildiren bu sistemin iPhone’lara da gelmesini bekliyoruz. COVID-19 döneminde Google ile Apple ortak çalışma yapmış ve maruz kalma bildirimlerini kullanıma sunmuştu. İnsani durumlarda dev isimlerin hızlı bir şekilde birlik olması ve müşterisi olsun olmasın tüm insaların hayatını kolaylaştıran yenilikler sunması oldukça sevindirici.

Google’ın depremleri önceden bildirin sisteminin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Son olarak bu özelliğin kademe kademe ülkemizde kullanıma sunulduğunu belirtelim.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.