AMD Haziran 14, 2021 16:54

AMD RDNA 3 Tarih Yazmaya Geliyor

AMD'nin yeni mimarisi AMD RDNA 3 hakkında ilk detaylar belli oldu. Yeni mimari ile oyunlarda devrim yaşanacak gibi görünüyor. İşte detaylar.
AMD RDNA 3 Tarih Yazmaya Geliyor

İşlemci tarafında Intel ve ekran kartı tarafında ise Nvidia ile mücadele eden AMD, geçtiğimiz yıllarda RDNA 2 mimarisini duyurmuştu. PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarına da güç veren RDNA 2’den sonra şimdi de AMD RDNA 3 hakkında bilgiler gelmeye başladı.

AMD’nin ikinci nesil RDNA mimarisi RDNA 2, RDNA ile aynı 7 nm üretim sürecini kullanmasına rağmen elde ettiği performans ve enerji verimliliği iyileştirmeleri nedeniyle gözden geçirenler ve kullanıcılar tarafından genel olarak beğeni toplamıştı.

AMD RDNA 3 nasıl olacak?

Donanım hızlandırmalı ışın izlemeyi (RT) ilk uygulayan firma RDNA 2 ile AMD olmuştu. Ancak Nvidia’nın çözümüyle karşılaştırıldığında sonuçlar çok etkileyici değildi. RedGamingTech; şimdi de yeni mimari hakkında bilgiler paylaştı. Aktarılan bilgilere göre; yeni mimarinin ışın izleme performansı, Nvidia’nın sunduklarına kıyasla önemli ölçüde artacak ve çok rekabetçi olacak.

Kaynak, RDNA 3 mimarisinin Nvidia’nın performansını bile geçebilecek akıllı bir yeni nesil ışın izleme motoru kullanacağının da altını çiziyor. Mimaride ayrıca yeni makine öğrenimi talimatları da yer alacak. AMD Navi 31, Navi 32 ve Navi 33 GPU’ların da sırasıyla AMD Radeon RX 6900 XT’den 2.8x, 2.2x ve 1.5x daha iyi performans sunduğu söyleniyor.

AMD RDNA 3

AMD’nin böyle bir büyümeyi tam olarak nasıl başarabileceği şu anda bilinmiyor. Muhtemelen, çekirdek sayısında eşzamanlı bir artıştan ve saat frekansında bir artış da yaşanacak. 2022 yılı içerisinde tanıtılması beklenen yeni mimari özellikle oyunlarda büyük performans artışı sunacak. Muhtemelen 4K çözünürlükte 60 FPS‘te oyun oynama dönemi RDNA 3 ile resmi olarak başlayacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.