Akıllı Telefon Haziran 13, 2021 14:54

WhatsApp Sesli Arama Artık Büyükannelerimizin Telefonunda

WhatsApp sesli arama artık tuşlu telefonlarda kullanılabilecek. Bu gelişme milyonlarca kullanıcıyı WhatsApp üzerinden birbirine bağlayacak.
WhatsApp Sesli Arama Artık Büyükannelerimizin Telefonunda

WhatsApp sesli arama özelliği Android ve iOS işletim sisteminde uzun zamandan beri kullanımda. Popüler uygulama bu özelliği şimdi KaiOS işletim sistemiyle çalışan telefonlara getirdiğini duyurdu. KaiOS’u yeni duyanlar için, bu işletim sistemi büyükbaba ya da büyükannelerimizin kullanmakta olduğu tuşlu telefonların büyük bölümünde yer alıyor.

Söz konusu gelişme ile birlikte WhatApp’ın sesli arama hizmeti çok daha geniş kitleler tarafından kullanılabilecek. WhatsApp’ın KaiOS platformuna gelişi birkaç yıl önce gerçekleşti. Bu sayede birçok ucuz akıllı telefon sahibi sevdikleriyle birlikte WhatsApp üzerinden mesajlaşmaya başladı. Uygulamanın 2.2110.41 numaralı sürüme güncellenmesiyle birlikte artık düğmeli telefonlardan da doğrudan diğer WhatsApp kullanıcıları aranabilecek.

WhatsApp COO Matt Idema “Dünya çapında daha hafif işletim sistemleri kullananları desteklemek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Nitekim öyle de olacak. Tuşlu telefon sahibi milyonlarca kullanıcı artık WhatsApp’ın sesli arama özelliğini kullanarak sevdikleriyle iletişim kurabilecek.

Uygulama geliştiricileri sesli arama özelliğini tuşlu telefonlar için aktif duruma getirse de, bu özellikten 512 MB RAM’den düşük olan telefonlar yararlanamayacak.

KaiOS işletim Sistemi Hakkında

KaiOS, tuş takımı özellikli telefonlar için Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Merkezi Hong Kong’da bulunan ve en büyük hissedarı TCL Corporation olan KaiOS Technologies şirketi tarafından geliştirilmiştir.

KaiOS, 2016 yılında Mozilla tarafından geliştirilmesi durdurulan ve açık kaynak kodlu olan B2G OS’dan çatallanmıştır.

KaiOS’un özellikleri 4G LTE E, VoLTE, GPS, Wi-Fi ile birlikte HTML5 tabanlı uygulamalara destek sunmasu ve optimize edilmiş kullanıcı arayüzü, daha az bellek ve enerji tüketimi ile dokunmatik olmayan cihazlara daha uzun pil ömrü sağlaması. Aynı zamanda kablosuz güncellemeler (OTA güncellemeleri) içerir. Özel bir uygulama marketi olan KaiStore, kullanıcıların mobil uygulamaları indirmesine olanak tanır. Facebook ve YouTube gibi bazı hizmetler, HTML5 uygulamaları olarak sistemde ön yüklü olarak bulunur. Mobil işletim sistemi, donanım kaynak kullanımında nispeten hafiftir ve yalnızca 256 megabayt (MB) belleğe sahip cihazlarda çalışabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.