Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 13, 2021 18:51

Huawei Kirin Yonga Setlerinin Geleceği Ne Olacak?

Huawei'nin yonga seti mücadelesi hakkında yeni bilgiler geldi. Huawei Kirin yonga setlerinin geliştirilmesi hala devam edecek.
Huawei Kirin Yonga Setlerinin Geleceği Ne Olacak?

Amerika’nın yaptırımlarından sonra Huawei’nin yonga seti üretme işi sıkıntıya girmişti. Kirin 9000 serisinden sonra yeni yonga seti üretemeyen firmanın bu bölümü kapatacağı söyleniyordu. Huawei Kirin yonga setlerinin geleceği hakkında bugün yüreklere su serpen bilgiler geldi. Görünüşe göre Çinli teknoloji devi bir gün ambargoları aşmayı ve tekrardan eski gücüne kavuşmayı planlıyor.

Huawei Kirin yonga setinden vazgeçmek istemiyor

Aktarılan bilgilere göre Çinli teknoloji devi, yeni yarı iletken çözümlerinin geliştirilmesinden vazgeçmeyecek ve hatta yan kuruluşu HiSilicon’un personelini azaltmayacak. Kaynak, yaptırımlara, akıllı telefon pazarından neredeyse tamamen çekilmeye ve diğer sorunlara rağmen, Huawei’nin bir şekilde HiSilicon‘un çalışmalarını yavaşlatmayacağının da altını çiziyor.

Huawei’nin yonga seti bölümünde yeniden yapılanma veya küçülme olmayacak. Şu an Huawei’nin yonga seti bölümünden 7.000’den fazla kişinin çalıştığı söyleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 87 daha az oranla 385 milyon dolar gelir elde eden Huawei’nin Kirin’lerden umudunu kesmemesi oldukça sevindirici bir haber.

Huawei Kirin

Huawei, birkaç yıl içinde Amerikan teknolojisinden bağımsız Çinli yarı iletken üreticilerinin HiSilicon’un ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye gelmesini bekliyor. Bu nedenle Çinli dev bu alandaki gelişmelerden vazgeçmeye niyetli değil. Yani yeni Kirin çipli sistemler, firma markasını değiştirmediği takdirde gün yüzüne çıkmaya devam edecek.

TSMC‘nin ambargoları yüzünden yonga seti üretemeyen Huawei’nin elbet bir gün bu yasaklardan kurtulması bekleniyor. Joe Biden yönetiminin Çinli firmalara karşı olan yaklaşımını da göz önünde bulundurursak bu beklentinin boş olmadığını söyleyebiliriz. Teknolojinin ilerlemesi ve maliyetlerin düşürülmesi için ülkelere karşı bu tip ambargoların uygulanması çok yanlış. Umarız Amerika’nın sadece bizim firmalarımız zirvede olacak politikası en kısa sürede değişir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.