Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 11, 2021 16:57

Huawei Telefon Satışları Konusunda Üzdü

Koronavirüs ile yara alan telefon pazarı toplanmaya başlandı. Ancak Huawei telefon sevkiyatında hayranlarını üzdü. İşte piyasadaki son durum.
Huawei Telefon Satışları Konusunda Üzdü

Çinli Huawei, 2020’nin ikinci çeyreğinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmıştı. Koronavirüs salgınına ve ABD’nin ambargolarına rağmen yükselişe geçen Çinli firma için 2021 aynı şekilde iyi başlamadı. Çip krizinin patlak vermesi ve ambargolardan dolayı Huawei telefon satışı konusunda Samsung’un gerisine düştü.

Counterpoint Research‘ün yeni yayınlanan piyasa verilerine göre; Shenzhen merkezli teknoloji devi Huawei 2021’in ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatlarının sadece yüzde 4’ünü oluşturdu. Huawei geçen yılın aynı döneminde yüzde 20 gibi umut vadeden bir paya sahipti. Çinli firmanın telefon pazarındaki payı üç yıl içerisinde ikinci kez yüzde 10’un altına geriledi.

Huawei telefon pazarında geçici bir süre düşüşe geçti

Huawei’nin Honor alt markasını 2020’nin sonlarında sattığını belirtmekte fayda var. 2021’in ilk çeyreğine ait bu rakamlar, Honor’un gönderilerini toplamda içermeyen ilk rakamlar oluyor. Bu yüzden Huawei’nin pazar payının düşmesi normal görünüyor. Ancak Honor’un yüzde 16’lık bir paya sahip olmayacağı ortada. Honor’u da eklesek bu pazar payı yüzde 10 seviyelerinde olacaktı.

Amerika’da lider Apple

Apple, Amerika’da egemen oldu. Apple, sezonluk bir düşüş yaşanmasına rağmen, ilk çeyrekte sevkiyatların yüzde 55’ini oluşturdu. Apple’ın ezeli rakibi Samsung ise yüzde 28 ile ikinci sırada yer aldı. Pazar payının geri kalan yüzde 17’si LG, Motorola ve Alcatel arasında bölündü. LG, sevkiyatların yüzde 7’sini oluşturdu. Ancak LG artık telefon işinde olmadığı için bu verilerin son çeyrekte komple değişeceğini düşünüyoruz.

Motorola, segmentin yüzde 5’ini ve Alcatel’in yüzde 1’ini elinde tuttu. Önümüzdeki çeyreklerde hangi şirketlerin LG’nin satış payını alacağını göreceğiz.

Huawei telefon

Avrupa’da Samsung sesleri

Samsung, yüzde 37’lik bir sevkiyat dilimiyle Avrupa’nın en başarılı markası oldu. Samsung’u Apple yüzde 24 ile takip etti. Avrupa pazarında Xiaomi toplamda yüzde 19’luk paya sahip oldu. OPPO, Avrupa’da yüzde 4 pay ile dördüncü sırada ve Realme ise yüzde 2 ile beşinci sırada yer aldı.

Latin Amerika Samsung’un oldu

Samsung Latin Amerika’ya da hakim oldu. 2021 yılının ilk çeyreğinde tüm akıllı telefonların yüzde 42’sini satarak ikinci sıradaki Motorola’nın pazar payını (yüzde 22) neredeyse ikiye katladı. Samsung’u yüzde 8 ile Xiaomi, yüzde 6 ile LG ve yüzde 4 ile ZTE izledi.

Asya’da Vivo şaha kalktı

Asya, işlerin gerçekten farklı olduğu bir pazar olarak karşımıza çıkıyor. Vivo yüzde 18 pay ile en popüler marka oldu. EURO 2020 sponsoru VIVO’yı yüzde 17 ile OPPO takip etti. Xiaomi ise yüzde 16’lık pay ile listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Apple ve Samsung ise yüzde 12’lik pay ile listenin dördüncü ve beşinci sırasını paylaştı.

Orta Doğu ve Afrika da Samsung dedi

Counterpoint’in listesindeki son bölge olan Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 26 pay ile Samsung liderliğini korudu. Ülkemizde telefon üretmeye başlayan Tecno yüzde 11 ile ikinci ve Xiaomi yüzde 10 ile üçüncü oldu. Itel, pazarın yüzde 9’unu, Oppo ise sevkiyatların yüzde 6’sını oluşturmayı başardı.

Akıllı telefon pazarı LG’nin çıkışı ve Huawei’nin HarmonyOS atakları ile 2021’in son çeyreğinde köklü bir değişikliğe uğrayabilir. Bakalım LG’nin oluşturacağı boşluğu Huawei mi dolduracak yoksa diğer Çinli firmalar orta segmentteki yeni telefonları ile pazar payını artıracak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.