HarmonyOS Haziran 11, 2021 18:51

HarmonyOS Tesla’yı Bile Piyasadan Silebilir!

Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, otomobillere de güç verecek. HarmonyOS'li Huawei otomobili Tesla'yı piyasadan silebilir.
HarmonyOS Tesla’yı Bile Piyasadan Silebilir!

Huawei’nin ABD’den ambargo yemesinin ardından çare HarmonyOS olarak gösterilmişti. Huawei 2 yıl gibi kısa bir sürede bu işletim sistemini öyle bir geliştirdi ki sektöre öncülük edecek konuma geldi. Huawei öyle bir işletim sistemi geliştirdi ki 128 KB RAM’e sahip olan tüm cihazlara kolayca entegre edilebiliyor. Bu işletim sistemi ayrıca Huawei’nin otomobillerinde de kullanılacak.

13. Çin Otomotiv Forumu Mavi Kitabında konuşan Huawei Smart Car Solutions BU Başkanı Wang Jun, Huawei ekibinin otonom sürüş çözümleri üzerinde çalıştığını ve 2025 yılına kadar araçlarını tamamen kendi kendine sürmeyi hedeflediğini belirtti.

HarmonyOS ile Huawei otomobille coşacak

Wang Jun, şirketin otomobilde çeşitli uygulamalar ve kullanım senaryoları için etkili olan, gerçek bir akıllı otomobil oluşturmaya yardımcı olacak. Wang Jun ayrıca kullanıcılara eksiksiz bir kendi kendine sürüş deneyimi sunacak akıllı bir alan yaratmayı planladığını söyledi. Ayrıca akıllı araba uygulamaları ekosistemi oluşturmanın ve tamamen yeni bir gösterge paneli ve kokpit geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Huawei akıllı kontrol paneli, HarmonyOS işletim sistemi tarafından desteklenecek. Wang Jun ayrıca HarmonyOS’un gelecekteki tüm akıllı araba çözümlerinde kullanılacağını vurguladı.

Bu yılın Nisan ayında Huawei ve Seres, ortaklaşa geliştirilen Seres Huawei Smart Selection SF5 hibrit aracını satmaya başladı. Huawei , Temmuz 2021’in sonuna kadar 200 mağazasında teknolojisine sahip otomobil satmayı planladığını söyledi . Yıl sonuna kadar 1000 Huawei mağazası otomobil satacak. Tesla’nın işi HarmonyOS’le güçlenecek olan Huawei otomobilleri ile çok zorlaşacak gibi görünüyor.

HarmonyOS 2.0

HarmonyOS 2.0

Öte yandan Apple da otomobil işine girmek istiyor. carOS işletim sistemi ile faaliyet göstermesi beklenen Apple’ın otomobilinin en erken 2030 yılında geleceği söyleniyor. O vakite kadar Huawei pazar payını artıracak ve otomobil alanında da küresel bir dev haline gelecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.