Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 11, 2021 12:23

Çip Krizi Yalan mıydı? Herkes Yükselişe Geçmiş!

Koronavirüs ile patlak veren çip krizi hakkında bugün ilginç bir bilgi geldi. Yonga seti üreticileri bu krizden pek etkilenmemiş gibi.
Çip Krizi Yalan mıydı? Herkes Yükselişe Geçmiş!

Geçtiğimiz 2020 yılında koronavirüs salgınının tüm dünyayı etki altına alması ile sağlığın yanı sıra tüm sektörler ağır yara almıştı. Telefondan otomobil sektörüne kadar tüm sektörleri etkileyen çip krizi de salgında ortaya çıkmıştı. Bu kriz o kadar büyüktü ki firmalar yeni ürünleri üretmekte zorlanıyor ve stok sıkıntısı çekiyordu. En azından aktarılan bilgiler bu yöndeydi. Ancak bugün Strategy Analytics’in verileri durumun pek de vahim olmadığını gösteriyor.

Strategy Analytics, akıllı telefon yonga seti pazarının ilk çeyrekte yüzde21 büyüyerek 6,8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Qualcomm, yüzde 40 pazar payı ile lider konumda yer almaya devam ediyor. Dimensity yonga seti serisi ile yükselişe geçen MediaTek ise yüzde 26’lık pay ile ikinci sırada yer alıyor. MediaTek’in 2021’in sonunda pazar payını yüzde 30’un üzerine çıkaracağını düşünüyoruz.

MediaTek’i yüzde 20’lik pay ile Apple takip ediyor. Dördüncü ve beşinci sırada ise Samsung ve Huawei yer alıyor. Huawei’nin yonga seti ambargosundan kurtulması ile ilk üçü zorlayacağı söyleniyor. Son çeyrekte sevk edilen tüm yonga setlerinin yüzde 41’i 5G özellikli yonga setlerinden oluşuyor. Bu yonga setleri arasında peynir ekmek gibi satan Snapdragon 480 ve Dimensity 700 olmuş.

Huawei’nin HiSilicon yonga seti satışları, şirketin akıllı telefon durumu nedeniyle yüzde 88 düştü. Boşalan pazar payı, ağırlıklı olarak platform sevkiyatlarında çift haneli büyüme gösteren Qualcomm ve MediaTek doldurdu. Aynı zamanda Apple, Samsung ve Unisoc da satışları ve sevkiyatları 2021 yılında artırmayı başardı.

Yonga seti pazarında büyüme devam edecek gibi görünüyor. Çinli üreticilerin her gün telefon tanıttığını düşünürsek, çip krizinin telefon pazarını teğet geçtiğini söyleyebiliriz. En azından şimdilik…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.