Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 10, 2021 9:30

Samsung ISOCELL JN1 50MP ile Kamera Çıkıntısı Küçülecek

Samsung'un yeni geliştirdiği Samsung ISOCELL JN1 50MP sensör sayesinde Android telefonlarda kamera çıkıntısı küçülecek.
Samsung ISOCELL JN1 50MP ile Kamera Çıkıntısı Küçülecek

Telefon sektörünün bir türlü çözülemeyen kamera çıkıntısı sorunu Samsung ile tarih olacak gibi görünüyor. Güney Koreli Samsung, 0,64μm boyut ile sektördeki en küçük piksel boyutunu benimseyen ilk mobil görüntü sensörü olan ISOCELL Slim JN1’i tanıttı. Samsung ISOCELL JN1 50MP çözünürlüğünde 1/2.76 inç büyüklüğünde geliyor. Peki, bu sensörde hangi özelliklere yer veriliyor?

Samsung’un yeni sensörü gelişmiş ISOCELL 2.0, Smart-ISO ve Double Super PDAF teknolojilerini kullanıyor. Bu sensör çok daha ince, ultra yüksek çözünürlüklü kameralar için süper küçük bir pakette 0,64μm boyutlu piksellerle birlikte geliyor. Yeni sensör sayesinde kamera çıkıntılarının yüzde 10 oranında azalacağı söyleniyor. 2021’in ikinci yarısında görmeyi beklediğimiz bu sensörler sayesinde telefonların tasarımlarında da değişiklik yapılabilir.

İlk olarak Galaxy S22 ailesinde görmeyi beklediğimiz yeni sensör, sektörün kanayan yarasına derman olacak gibi görünüyor. Çözünürlüğün 50 Megapiksel olması bu sensörün amiral gemisi modellerde de kullanılabileceğinin sinyallerini veriyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl yine bu incelikte 108 MP çözünürlüklü sensörler ile karşılaşacağız.

Samsung ISOCELL JN1 50MP

Samsung ISOCELL JN1 50MP özellikleri

Ek geliştirmelere sahip ISOCELL 2.0 teknolojisi, ışık hassasiyetini yaklaşık yüzde 16 artırır.

Düşük ışıklı ortamlar için sensör, Samsung’un dört bitişik 0,64μm pikseli büyük bir 1,28μm pikselde birleştirerek daha parlak 12,5Mp fotoğraflar için dört kat ışık hassasiyetini birleştiren dörde bir piksel gruplama teknolojisi Tetrapixel’i kullanır.

Parlak aydınlatma koşullarında, bir yazılım yeniden mozaik algoritması, çözünürlüğü en üst düzeye çıkarmak için pikselleri yeniden düzenler ve zengin ayrıntılarla 50 MP görüntüler yakalar. Sensör 1/2,8 inç ürünlerle uyumlu. Bu sayede sensörün standart geniş kamera seçeneklerine ek olarak öne bakan, ultra geniş veya telefoto kameralar için kullanılmasına olanak tanır.

Smart-ISO teknolojisi, ortamın aydınlatma düzeyine göre dönüşüm kazancını değiştirir. Vurgulardaki ayrıntıları korumak için parlak ayarlarda düşük ISO modunu ve okuma gürültüsünü azaltmak ve mükemmel düşük ışık performansı oluşturmak için düşük ışıklı ortamlarda Yüksek ISO’yu kullanır. Nihai bir görüntü oluşturmak için birleştirilen Düşük ve Yüksek ISO’lardan alınan iki ayrı okumadan elde edilen optimum pozlama seviyeleri için karışık ışık ayarlarında sahneler arası HDR sunar.

Double Super PD, sensör üzerindeki otomatik netleme piksellerinin yoğunluğunu 1/32’den 1/16’ya iki katına çıkarır ve karanlık ortamlarda veya aksiyon dolu bir sahne çekerken bile daha hızlı, daha doğru otomatik netleme sağlar. Saniyede 60 FPS 4K çözünürlüğe kadar video kaydını veya 240 FPS’de full HD’yi destekler.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.