Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 10, 2021 16:57

HarmonyOS İndirme Rekoru Kırıyor Android’in Gözü Yaşlı

Huawei'nin Android rakibi işletim sistemi HarmonyOS indirme rekoru kırmaya başladı. Android'in gözü yaşlı bir şekilde izlemekle yetiniyor.
HarmonyOS İndirme Rekoru Kırıyor Android’in Gözü Yaşlı

Huawei, Amerika ile ters düştükten sonra Android lisansını kaybetmiş ve hemen bu konuda düğmeye basmıştı. HarmonyOS için çalışmalarına başlayan Çinli firma, geçtiğimiz haftalarda emeklerinin karşılığını aldığını ve HarmonyOS 2.0‘ın çok yakında geleceğini duyurmuştu. Bugün ise HarmonyOS indirime rakamları ile Android’in tahtını şimdiden sallamaya başladı.

HarmonyOS indirme rekoru kırdı

Huawei’nin etkinliğinden sonra dağıtılmaya başlanan yeni işletim sistemi açıklanan bilgilere göre ilk haftasında 10 milyon cihaza sunulmuş. Firmanın hedefi 2021 yılının sonuna kadar 360 milyon cihaz. 2022 yılı içerisinde ise bu hedefin 1 milyarın üzerine çıkması bekleniyor.

Yeni işletim sistemi üzerinde 600 bin civarı geliştiricinin çalıştığı ve 2023 yılında ise bu hedefin 10 milyonun üzerine çıkacağı söyleniyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey “cihaz” ifadesi. Çünkü HarmonyOS sadece telefonlar için değil, buzdolabından su ısıtıcısına akıllı saatten televizyona kadar tüm alanda kullanılabiliyor.

Tek işletim sistemi çekirdeği ile neredeyse tüm cihazlara uyarlanabilen Huawei’nin yeni işletim sistemi bu yapısı ile büyük bir gelecek vadediyor. Güvenlik konusunda ana çekirdeği yazılım ve ağ saldırılarını ise yapay zeka ile savuşturan yeni işletim sistemi, Android’in yerini kolayca alacak gibi görünüyor.

HarmonyOS 2

Android yıl 2021 olmasına rağmen hala kendi sorunları bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise HarmonyOS gibi her cihaza verimli olarak portlanamaması. HarmonyOS işletim sistemi 128 KB RAM‘e (evet kilobyte) sahip olan tüm cihazlarda akıcı bir şekilde çalışabiliyor. Bakalım Google cephesinden Huawei’ye bir karşılık gelecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.