Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 9, 2021 11:11

Jupiter Uydusu Ganymede İlk Defa Görüntülendi

NASA yine bir ilke imza attı. Jupiter'in uydusu olan Ganymede ilk defa görüntülendi. Jupiter'in uydusu gerçekten de görülmeye değer.
Jupiter Uydusu Ganymede İlk Defa Görüntülendi

NASA‘nın Juno isimli derin uzay sondası, Jüpiter’in en büyük ayı Ganymede’nin yirmi yıl içinde görüntülenen ilk yakın çekim görüntülerini bizlerle buluşturdu. Juno’nun 7 Haziran’da dev ayın yanından geçişi sırasında çekilen görüntüler, uzay aracının JunoCam görünür ışık görüntüleyicisi tarafından yeşil bir filtre kullanılarak çekildi. Yıldız Referans Birimi yıldız navigasyon kamerası Ganymede uydusunun karanlık tarafının siyah beyaz bir görüntüsünü aldı. Bu görüntü Jüpiter’den yansıyan ışıkla aydınlatıldı.

Ganymede ilk defa görüntülendi

NASA tarafından yayınlanan görüntüler, güneş sistemindeki en büyük ay olarak Merkür gezegeninden daha büyük olan Ganymede’nin yerçekimi destekli uçuşundan Juno tarafından döndürülen ilk görüntüleri olarak tarihe geçti. Yayınlanan görüntüler, JunoCam için piksel başına yaklaşık 0,6 mil (1 km) ve navigasyon kamerası için piksel başına 0,37 mil (600 km) çözünürlüğe sahip.

Görüntüler, Ganymede’nin kabuğunu oluşturan buzdaki aydınlık ve karanlık bölgeler, kraterler ve tektonik faylar gibi bir dizi özelliğini de ortaya çıkarıyor.

Ganymede

Uydudan gelen görüntüler hala işlenme aşamasında. Bu görüntülerin işlenmesi uzun bir süre alacağı için daha net görsellere önümüzdeki günlerde erişebileceğiz.

Bu keşifin Ganymede’nin bileşimine, iyonosfere, manyetosfere, radyasyon ortamına ve gelecekteki görevlere yardımcı olarak buz kabuğuna ışık tutması bekleniyor. Yakında yayınlanacak olan diğer görüntüler, tam renkli görüntülerin işlenmesine izin veren kırmızı ve mavi filtreler kullanılarak yapılacak.

San Antonio’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Juno Baş Araştırmacısı Scott Bolton, “Bu, herhangi bir uzay aracının bir nesilde bu devasa aya en yakın olduğu zamandır. Herhangi bir bilimsel sonuç çıkarmadan önce zamanımızı alacağız, ancak o zamana kadar bu göksel mucizeye hayret edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.