Huawei Haziran 9, 2021 18:50

HarmonyOS Uygulamaları İçin Sürpriz Gelişme

HarmonyOS uygulamaları için bugün ilginç bir gelişme yaşandı. Bu platform için geliştirilen uygulamalarda özel bir simge yer alacak.
HarmonyOS Uygulamaları İçin Sürpriz Gelişme

Çinli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz haftalarda devrim niteliğindeki işletim sistemi HarmonyOS 2.0 ile karşımıza çıkmıştı. Huawei Mate 40 serisi, Mate 30 serisi, P40 serisi, Mate X2, Nova 8 serisi, MatePad Pro ve diğer Huawei telefonları için gelecek olan bu işletim sisteminde bugün yeni gelişmeler yaşandı. HarmonyOS uygulamaları için Huawei’nin dikkat çeken planı ortaya çıktı.

HarmonyOS uygulamaları ön plana çıkarılacak

HarmonyOS, sistem için bir takım uygulamalar ile önceden yüklenmiş olarak gelecek ve üçüncü taraf uygulamalar için de destek sağlayacak. Android fork‘u olduğu için APK. dosyalarını da yükleyebileceğiniz bu işletim sistemi için Huawei App Marketplace’de yeni bir bölüm oluşturulacak. HarmonyOS Zone olarak isimlendirilecek olan bu bölümde, işletim sistemi ile tam uyumlu olan uygulamalar listelenecek.

HarmonyOS’le uyumlu olan uygulamaların köşesinde HMOS simgesi yer alacak. Bu sayede hangi uygulamanın tam uyumlu olduğunu görebileceksiniz. Mağazada HarmonyOS veya HongMeng araması yaptığınızda da destekli uygulamaların listeneleneceği söyleniyor.

HarmonyOS Uygulamaları

Huawei, işletim sistemine yeni özellikler eklemek ve üçüncü taraf geliştiricilerin platform için uygulamalar yapmasını kolaylaştırmak için çok çalışıyor. Çinli Huawei, tam tamına 100 cihazı güncellemeyi planladığını ve işlemin tamamlamasının 2021’in ikinci yarısını bulacağı söyleniyor.

Huawei, HarmonyOS’un tüm temel yapılarını Açık Atom Açık Kaynak Vakfı‘na” bağışladı. Bu, ilgilenen üreticilerin HarmonyOS sistem kodlarını almalarını ve gereksinimlerine göre ürünler geliştirmelerini sağlayacaktır. Yani bir nevi Android tarzı diyebiliriz. Açık kaynaklı olacak olan yeni işletim sisteminin geliştirilmesi bu sayede hız kazanacak.

HarmonyOS’in diğer editör arkadaşlarımızın söylediğinin aksine Android ve iOS‘in yerini alması bu aşamada zor görünüyor. Ancak HarmonyOS’in hızla ilerleme kaydedeceğini düşünüyoruz. Burada önemli olan nokta güvenlik olacak. Eğer Huawei, güvenlik işini Apple gibi yapabilirse işte gerçekten Android’in karşısına emin adımlar ile yol alabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.