Akıllı Telefon Haziran 8, 2021 10:55

Samsung Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum!

2021 yılı birinci çeyrek döneminde satılan akıllı telefon sayısı açıklandı. Samsung Apple ve Xiaomi arasındaki rekabet kıyasıya devam ediyor.
Samsung Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum!

Araştırma kuruluşlarından Gartner,  2021’in ilk çeyreğinde akıllı telefon satışlarına ilişkin verileri özetleyen bir rapor hazırladı. Yayınlanan rapora göre akıllı telefon pazarı geçen yılın aynı dönemine göre %26 oranında büyüdü. 2020’nin ilk çeyreğinde 300 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşirken bu sayı 2021’in ilk çeyreğinde neredeyse 380 milyon adeti buldu. Samsung Apple ve Xiaomi rekabetinde son duruma göz atalım.

Samsung Apple ve Xiaomi İlk Üçte Yer Aldı

Yılın ilk çeyreğinde zirvede Samsung yer aldı. Pazarın %20.3’ünü elinde bulunduran Samsung geride bıraktığımız üç aylık dilimde 76.6 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Akıllı telefon satışlarını artıran bir diğer üretici Apple oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde 40.9 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, bu yılın aynı döneminde sayıyı 58.5 milyona yükseltti. Apple’ın pazar payı %15.5 olarak açıklandı.

Xiaomi’ye geldiğimizde, akıllı telefon satışlarında artış devam ediyor. Geçen yıl pazarın %9.9’unu elinde bulunduran Xiaomi bu oranı 2021’in ilk çeyreğinde %12.9’a yükseltti. Akıllı telefon satışları ise 29.6 milyondan 38.7 milyona yükseldi.

Vivo cephesinde de ciddi bir artış söz konusu. Vivo geçen yıl 22.3 milyon akıllı telefon satışlarını bu yılın ilk üç ayında 38.7 milyona yükseltti. Şirketin Pazar payı %10.2 olarak açıklandı.

Gelelim OPPO’ya. Çinli şirketler geride bıraktığımız çeyrekte adeta altın çağlarını yaşıyorlar. OPPO, 23.9 milyon olan telefon satışlarını bu yılın ilk çeyreğinde 38.3 milyona yükseltti.

Araştırmada dikkat çeken noktalardan biri de dünya genelinde tüm akıllı telefon satışlarının %70’ten fazlasının 5 üretici tarafından gerçekleştirilmiş olması.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.