İnternet Haziran 8, 2021 14:40

İnternet Dünya Genelinde Çöktü! Herkes Şokta!

Teknoloji çağında internet bugün dünya genelinde çöktü. Herkesi şok eden bu olay sunucu ile alakalı da görünmüyor. İşte detaylar.
İnternet Dünya Genelinde Çöktü! Herkes Şokta!

Dünya çapında bugün herkesi şok eden bir olay yaşandı. Dünya genelinde internet bugün kısa bir süreliğine tabiri caizse gerçekten çöktü. Bu kesinti  Newsweek’in haberine göre; Avustralya, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Avrupa ve Çin’de yaşandı. Türkiye‘yi henüz etkilemeyen bu kesitinin sebebi ise hala araştırılıyor.

Kesintinin yaşandığı ülkelerde internet sitelerine girmek isteyen kullanıcılar Error 503 uyarısı ile karşılaşıyor. Erişilemeyen siteler arasında Amazon, Twitch, Reddit, Spotify ve PayPal gibi dev isimlerin yer alması da oldukça ilgi çekici. Ancak bu kesinti için bir takım tahminler de var.

​Guardian’ın teknoloji editörü Alex Hern; kesintinin ABD merkezli bulut bilişim servis sağlayıcısı Fastly’den kaynaklandığını aktardı. Alex Hern’e göre; Fastly’de yaşanan sorundan dolayı tüm dünya etkilenmiş.

Ayrıca; Hern, BBC’nin başka bir içerik dağıtım ağına geçtiğini belirtti. Bu sunucu değişikliğinden sonra BBC tekrardan hizmet vermeye başladı. Bu yüzden Hern’in iddiası şimdilik doğru gibi görünüyor.

internet

Yaşanan bu sorun şimdilik çözülmüş gibi görünüyor. Ancak aktarılan bilgilere göre ara ara yine kesintiler devam ediyor. Yaşanan bu kesintinin kesin nedeninin önümüzdeki saatlerde resmi olarak açıklanması bekleniyor. Böylesine dev isimlerinde her şeylerini tek bir suncuya emanet etmesinin ne kadar hatalı bir davranış olduğu bu olay ile anlaşıldı. Umarız böyle sorunlar ile bir daha karşılaşılmaz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.