Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 8, 2021 15:20

Apple Parasına Bakıyor! Adam Kayırmada Son Nokta!

Apple'ın iOS 15 ile gelecek olan gizlilik özelliklerinin bazı ülkelerde kullanılmayacağı ortaya çıktı. Apple yine parasının peşinde.
Apple Parasına Bakıyor! Adam Kayırmada Son Nokta!

Apple, WWDC 21 etkinliğinde, internet verilerinizi Apple’ın sunucuları ile ek bir 3. parti sunucu arasında geçirerek IP adresinizi gizleyen “Private Relay” adını verdiği bir özelliği duyurmuştu. TOR sistemine benzer bir yapıda çalışan bu sistem gizlilik konusunda iPhone’lara adeta seviye atlattıracaktı. Ancak bugün oldukça çirkin bir gerçek ortaya çıktı.

Apple bu ülkelerde gizlilik sunmayacak!

Cupertinolu teknoloji devi IP adreslerinin Çin, Beyaz Rusya, Kolombiya, Mısır, Kazakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkmenistan, Uganda ve Filipinler’de gizlenmeyeceğini açıkladı. Bu ülkelerde baskıcı bir rejim olduğu için IP adreslerini gizleme imkanı tanınmıyor. Teknoloji devimiz de bu ülkelerden para kazanmak için baskıcı rejime karşı çıkmak yerine boyun eğmeyi peşin peşin kabul ediyor.

Gelirinin yüzde 15’ini Çin’den elde eden Apple’ın böyle bir hamle yapmasını zaten bekliyorduk. Çin’de VPN yasak olduğu için TOR benzeri bu sistemin çalışmayacağı daha ilk dakikadan kendini belli etmişti. Çin bu konuda o kadar katı ki geçtiğimiz yıllarda iCloud suncuları Çin’de de açılmıştı. Baskıcı rejimin uygulandığı Çin’deki gelirlerini elinin tersi ile itmek istemeyen Cupertinolu firma, adamına göre muamele yapıyor.

Apple

WWDC 21’de, özelliğin amacının reklam verenlerin internet kullanıcılarını izlemesini engellemek olduğunu söylenmişti. Ancak bu ülkelerde bu sistemin yasaklanması Apple’ın Çin gibi olmayan özgür ve hür ülkelerde tam gizlilik sunacağının işareti olabilir.

Apple’ın diğer firmalar gibi para kazanmak için insan kayırması oldukça üzücü. Gizlilik herkes için olmalı. Sadece özgür ülkelerde değil insanlık dışı baskıcı rejimin uygulandığı ülke vatandaşlarına da bu özellik sunulmalıydı.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.