Apple Haziran 8, 2021 15:50

Apple Gizlilik Konusunda Çıtayı iOS 15 ile Arşa Çıkardı

Cupertinolu teknoloji devi gizlilik konusunda kendini aştı. Apple gizlilik tarafında iOS 15 ile yaptığı atılımlar ile çok konuşulacak.
Apple Gizlilik Konusunda Çıtayı iOS 15 ile Arşa Çıkardı

Teknolojinin gelişiminde insanların kaçırdığı en büyük nokta son zamanlarda gizlilik oldu. Facebook skandalından bile akıllanmayan ve benim verim ile ne olacak diyen insanlar, teknoloji devlerinin kölesi haline geldi. Veriler ile manipüle edilebileceğinin farkında olmayan bu grup için Apple atılım üzerine atılım yapmaya devam ediyor. Apple gizlilik konusunda iOS 15 güncellemesi ile çıtayı adeta arşa çıkardı diyebiliriz. Peki, iOS 15 ile gizlilik tarafında kullanıcılara neler sunuluyor?

Apple gizlilik konusunda çıtayı yükseltti

iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte iPhone’lara Takip Etme özelliği gelmişti. Bu özellik sayesinde uygulamalar verilerinizi toplayamıyor ve bu sayede verilerinizi işleyemiyordu. Apple şimdi bu özellikte seviye atlıyor. iOS 15 ile birlikte hangi uygulamanın hangi verinizi topladığını rapor olarak görebileceksiniz. Bu durum Facebook ve Google‘ın hiç hoşuna gitmeyecek.

iOS 15

Apple ayrıca Mail sistemine de el atıyor. Mail Privacy Protection özelliği sayesinde firmaların sizin hakkında bilgi toplamak için yaptığı kötü amaçlı takip etme sisteminin önüne geçiliyor. Mail Privacy Protection sayesinde kullanıcılar mail adresini ve IP adresini gizleyebiliyor.

iOS 14 ile gelen Akıllı Takip Önleme özelliği de iOS 15 ile gelişiyor. Daha efektif kullanılacak olan Akıllı Takip Önleme özelliği siteleri ziyaret ederken IP adresinizi gizliyor. Apple bir nevi kendi içerisinde güvenli VPN hizmeti sunuyor diyebiliriz. IP adresiniz gizlendiği için veri canavarı firmalar reklam konusunda büyük darbe alacak. Verilerini korumak isteyenlere Apple bu muhteşem özelliği 2021 bitmeden sunacak.

Apple

Apple sesli asistanı Siri için de iyileştirmeler yapıyor. Artık Siri’deki ses işlemeleri sunucularda değil Apple cihazlarının içerisinde depolanacak. Bu hem güvenliği artıracak hem de Siri’nin daha hızlı çalışmasını sağlayacak.

Mevcut konumu paylaş özelliği ile kullanıcılar kolay bir şekilde, geliştiriciye izin verilen oturum dışında erişim hakkı vermeden, mevcut konumlarını bir uygulamayla sadece bir kere paylaşabilecek. Fotoğraf arşivine sınırlı erişim özelliğinin geliştirilmesi sayesinde geliştiriciler, kullanıcının sadece sınırlı erişim izni verdiği durumlarda, belirli albümler için son fotoğraflar klasörü gibi akıllı işlevler sunabiliyor.

iOS 15 ile gelecek olan güvenli yapıştırma özelliği sayesinde geliştiriciler, kullanıcıların farklı bir uygulamadan kopyaladıkları içeriği kendi uygulamalarına yapıştırabilmelerini sağlarken kullanıcı yapıştırmak için işlem yapana kadar geliştiriciler kopyalanan içeriğe erişim sağlayamıyor. Bu sayede uygulamalar kopyaladığınız içerikleri göremiyor.

Apple’ın gizlilik konusunda yaptığı bu atılımları görmezden gelmek için kör olmak gerekiyor. Verilerinizin kıymetini bilin. Verinizi firmalar ile paylaşmayın. Günün sonunda verilerinizin size dönen bir silah olacağını unutmayın.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.