Akıllı Telefon Haziran 4, 2021 9:23

Bir Sonraki Qualcomm Snapdragon Amiral Gemi İşlemcinin Özellikleri Netleşti

Qualcomm Snapdragon işlemciler mobil dünyasına damga vurmaya devam edecek. Snapdragon 888'in devamı olacak işlemci bakalım neler sunuyor.
Bir Sonraki Qualcomm Snapdragon Amiral Gemi İşlemcinin Özellikleri Netleşti

Qualcomm Snapdragon işlemciler Android ekosisteminde her dair üreticilerin ilk tercihleri olmuştur. Bugün üst segment bir akıllı telefon duyurmak istediğinizde kapısını çalacağınız ilk işlemci Snapdragon 888 olacaktır. Geçen yıl aralık ayında tanıtılan işlemci şu ana kadar premium segmette birçok telefonda kullanıldı. Şu sıralar Snapdragon 888 Plus kriter testlerinde belirmeye başladı. Muhtemelen yılın ikinci yarısında akıllı telefonlarda yer edinmeye başlayacak.

Haberimize konu olan işlemci ise Snapdragon 888’in devamı yani bu yılın sonunda tanıtılacak yonga setinden söz ediyoruz. Mobil dünyasının güvenilir kaynaklarından Evan Blass namı diğer @evleaks, Qualcomm’un bir sonraki işlemcisine dair önemli bilgiler açıkladı. Şimdi bunlara değinelim.

Qualcomm Snapdragon SM8450 Çok İddialı

SM8450 model numarasını taşıyacak işlemci 4nm üretim sürecinde geliştiriliyor. 5nm üretim sürecine sahip Snapdragon 888 ile kıyaslandığında bu tarafta çok önemli bir gelişmeden söz ediyoruz. Verimlilik söz konusu oluğunda işlemcinin üretim teknolojisi büyük önem arz ediyor.

Dahili X65 5G modemle gelecek olan işlemci, bu yılın başlarında duyurulan ARM Cortex V9 teknolojisi üzerine kurulu Kryo 780 CPU’dan oluşuyor. Adreno 730 grafik birimine sahip olacak işlemcide Spectra 680 görüntü sinyali işlemci bir diğer kayda değer gelişme görünüyor.

Sözünü ettiğimiz Qualcomm işlemci ile çıkış yapacak telefonlar 1GHz mmWave veya 400MHz alt 6GHz 5G frekanslarını destekleyecek. Yonga seti ayrıca Bluetooth LE Audio/5.2 ve Wi-Fi 6E’yi desteklemek için FastConnect 6900 alt sistemiyle birlikte gelecek. İşlemcinin diğer özellikler arasında dört kanallı LPDDR5 RAM, Adreno 665 video işleme birimi bulunuyor.

Haberi epey sayılara boğduğumuzun farkındayız ve tüm bunların Snapdragon 888’den sonra ciddi bir sıçrama anlamına geldiğini belirtelim. Teknik özellikler ve performans tarafında daha önce böyle bir sıçrama Snapdragon 835’ten Snapdragon 845’e geçişte yaşandı.

Qualcomm’un yeni nesil işlemcisine sahip ilk telefonlar 2020’nin sonunda boy göstermeye başlayacak. Bu telefonlardan ilki Xiaomi Mi 12 olabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.