iPhone Haziran 4, 2021 19:51

Artık iPhone Kullanıcıları Bile Android’i Seçiyor! İstatistikler Ortada

iPhone ve Android arasındaki rekabette bir taraf adım adım kaybetmeye yaklaşıyor. Zira istatistikler ortada, kullanıcılar cihaz değiştiriyor!
Artık iPhone Kullanıcıları Bile Android’i Seçiyor! İstatistikler Ortada

Bir işletim sistemi olan Android ile köklü bir teknoloji devinin akıllı telefonunu kıyaslamak aslında pek akılcı değil. Lakin bazı istatistikler var ki bizi bu kıyaslamayı yapmaya zorluyor. Bunlardan biri ise Apple ve Epic Games arasındaki davada ortaya çıktı. Rakamların söylediğine göre 2019 yılının üçüncü çeyreği ile 2020 yılının üçüncü çeyreği arasında %12-%26 arasında iPhone kullanıcısı başka cihaza geçiş yaptılar. Apple elbette cihazların ismini açıklamıyor ancak bu modeller yüksek ihtimalle Android cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. İşte iPhone ve Android arasındaki mücadelede son detaylar…

iPhone ve Android Rekabeti Üreticilere Yarıyor

Ortaya çıkan bu veriler Apple’ın kendi market araştırması sonucunda müşterilerinin kendilerine olan bağlılığını ortaya koymuş oluyor. 2019 ve 2020 yıllarının üçüncü çeyrekleri arasındaki değişim şu şekilde görüntülenebilir.

iPhone ve Android İstatistikler

Tabloya göre 2019 üçüncü çeyreğinde %19 iPhone kullanıcısı cihaz değiştirmiş. 2020 yılının ilk iki çeyreği arasında ise kullanıcıların dörtte birinden fazlası cihaz değişikliği yapmış gibi görünüyor. Bu artış aslında epey ilginç çünkü iPhone 12 serisi aynı yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulmuştu.  Buradan anlamamız gereken iOS gemisinin batmaya başladığı ve yerini Android’e bıraktığı olabilir mi şu anda bilinmez ancak işler böyle giderse Apple açısından ciddi kayıplar yaşanılabilir.

Bu alternatif arayışının bir sebebi de pandeminin yarattığı ekonomik koşullar yüzünden olabilir. Düşünüldüğü zaman kullanıcılar nispeten daha yüksek ücretli iPhone modellerinin yerine ucuz olan Android modellere şans tanıyor olabilirler.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.