Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 4, 2021 12:51

ABD Yine Huawei Şirketine Kafayı Taktı!

Çinli teknoloji devleri arasında yer alan Huawei yine ABD'nin kara listesinde boy gösterdi. ABD Çinli şirkete kafayı takmış durumda görünüyor.
ABD Yine Huawei Şirketine Kafayı Taktı!

Akıllı telefon dünyasının ünlü isimlerinden olan Huawei şu sırala ABD ile karşı karşıya gelmeye devam ediyor. 2 Haziran’da bir dizi yeni ürününü tanıtan şirket dikkatleri çekti. Özellikle HarmonyOS 2.0 işletim sistemi ile Android’e meydan okuyan şirket, bu işletim sistemini 40’dan fazla markanın kullanacağını iddia etti. Yeni ürünleri ile milyonları hedefleyen şirket, akıllı telefon pazarında kaybettiği kanı da bu şekil de tekrar kazanmaya çalışacak. Dünyanın dört bir yanından kullanıcılara sahip olan Çinli dev bugün de ABD hükümeti ile karşı karşıya geldi. ABD hükümeti şirket için çok ciddi kararlar aldı.

Bildiğiniz üzere Çinli dev hem ABD hükümeti hem de Google ile yıllardır karşı karşıya. Çeşitli yaptırımlar ile karşımıza gelen şirket, yine kan kaybedecek gibi görünüyor.

Huawei

Huawei

ABD, Huawei Şirketine Yatırım Yasağı Koydu

Bugün ortaya çıkan yeni detaylar da ABD hükümetinin Çinli şirkete yeni yaptırımları ortaya çıktı. Edindiğimiz bilgilere göre ABD, Çinli teknoloji devi için yatırım yasağı koydu. Geçtiğimiz gün ABD başkanı Joe Biden bir talimat imzaladı ve bu talimatta da Çinli teknoloji şirketlerine bazı yaptırımlar uyguladı. Bu şirketler arasında SMIC’de yer alıyor. 59 şirketi içeren bir listeye sahip olan ABD hükümeti, Çinli devlere meydan okumaya devam ediyor. Şirketlerin listesi paylaşılmadı.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.