iPhone Haziran 3, 2021 14:25

iPhone 13 mmWave 5G Desteği ile Fark Yaratacak

Apple'ın bombası iPhone 13 mmWave 5G desteğiyle rakiplerine karşı büyük avantaj elde edecek. 5G'nin daha fazla ülkeye geleceği söyleniyor.
iPhone 13 mmWave 5G Desteği ile Fark Yaratacak

Cupertinolu Apple, iPhone 12 ile birlikte 5G desteğine yer vermeye başlamıştı. Şimdi ise Apple, iPhone 13’le birlikte bu desteği genişletmeye hazırlanıyor. iPhone 13 mmWave 5G desteği sayesinde rakipleri karşısında büyük bir avantaj elde edecek gibi görünüyor.

Apple’a yakınlığı ile bilinen Ming-Chi Kuo, iPhone 13’lerin yarısının mmWave antenlerine sahip olacağını belirtti. Neden yarısı derseniz, Apple, bu geniş ağ band desteğini belli başlı ülkelere sunacak. Misal Türkiye’de 5G daha yok. Bu yüzden ülkemize gelecek olan modellerde bu antene yer verilmeyecek. iPhone 13’ü alanlar 5G’nin ülkemize gelmesi ile 5G’yi tam verimli kullanmak için yeniden iPhone almak zorunda kalacak. Yani Apple yine Apple’lığını yapacak.

DigiTimes raporu, yeni nesil iPhone’ların yüzde 50’sinden fazlasının mmWave desteğiyle geleceğini iddia ediyor. Şimdilik ultra hızlı mmWave 5G iPhone 12 yalnızca Amerika’da kullanılabiliyordu. Ancak bu üretim hattının artırılması ile Avrupa ülkelerine de ultra hızlı 5G desteği sunulacak.

Şu anda ABD, iPhone’un küresel satışlarının yaklaşık  yüzde 30’una sahip. Ayrıca iPhone 12’lerin üçte biri mmWave antenleriyle üretildi. Yeni model ile ABD’de satılan tüm modellerde ultra hızlı 5G’nin yer alacağı söyleniyor.

iPhone 13 mmWave 5G

Apple A15 yonga setinden beslenecek olan yeni modeller, artık daha küçük bir çentik ile gelecek. Ana ve mini modelde ikili kamera kurulumu çapraz bir şekilde konumlandırılacak. Pro ve Pro Max’te ise üçlü kamera kurulumuna ek olarak LiDAR tarayıcıya yer verilecek. Yenilik konusunda küçük ama etkili şeyler sunacak olan Apple, bu modellerini 11.499 TL’den başlayan fiyatlar ile ülkemize getirecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.