Android Haziran 3, 2021 19:56

Huawei P50 için Snapdragon Müjdesi! Ambargolar Yalan Oluyor!

Huawei görünüşe göre ambargolardan kurtulmaya başlıyor. Huawei P50 ailesinin Snapdragon 888 ile geleceği ortaya çıktı. İşte detaylar.
Huawei P50 için Snapdragon Müjdesi! Ambargolar Yalan Oluyor!

Amerika’nın Çin ile olan ekonomik savaşının kurbanı olan Huawei, ambargo üzerine ambargo yemişti. Android lisansını kaybeden Huawei, Qualcomm ve TSMC’den de yaptırım almış ve yonga seti üretemez konuma gelmişti. Ancak Joe Biden yönetimi sayesinde Huawei’ye yapılan bu haksızlıklar son bulacak gibi görünüyor. Yakında tanıtılacak olan Huawei P50 ailesinde Qualcomm’un Snapdragon 888 yonga seti kullanılacağı söyleniyor. Ancak bir tek farkla.

Bildiğiniz gibi Snapdragon 888 yonga setinde 5G modem tümleşik olarak gelmiyor. Huawei P50’de bu modem çıkartılacak ve 4G desteği ile gelecek. Huawei’nin 4G desteğini bazı ülkelerde kullanması bekleniyor. Misal bir ülkede 5G yoksa o ülkede Snapdragon 888 yonga setli sürüm satılabilir.

Çin ve 5G desteğine sahip ülkelerde ise Kirin 9000 serisi yonga seti kullanılacak. Kamera konusunda yine Leica ile anlaşacak olan Çinli firma, Xiaomi Mi 11 Ultra’dan DxOMark’taki koltuğunu yere alacak gibi görünüyor. Çünkü Huawei yeni serisinde özellikle kamera konusunda çok iddialı olacak. Tahminlerimize göre Pro+ modelinde Sharp’ta gördüğümüz 1 inçlik sensör kullanılabilir.

Huawei’nin en azından 4G işlemci kullanımı noktasında ambargolardan kurtulması oldukça sevindirici. Teknolojinin gelişimi için her firmaya eşit hak ve özgürlüklerin verilmesi gerekiyor. Özünde Android fork’u olan HarmonyOS ile rakiplerine göz dağı veren Huawei’nin 2021 yılında büyük bir toparlanma yaşamasını bekliyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.