Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 3, 2021 17:44

Huawei HarmonyOS Tanıtıldı! Android Katili mi? Yoksa Balon mu?

Merakla beklenen Huawei HarmonyOS işletim sistemi ortaya çıktı. Peki HarmonyOS Android işletim sisteminin katili olabilir mi?
Huawei HarmonyOS Tanıtıldı! Android Katili mi? Yoksa Balon mu?

Huawei ilk kez geçtiğimiz yıl bizlerle tanıştırdığı yeni nesil işletim sistemi HarmonyOS için beklenen adımı attı ve dün gerçekleştirdiği lansman ile yeni nesil işletim sistemini bizlerle tanıştırdı. Huawei HarmonyOS işletim sistemini tek bir kelime ile anlatmak istersek “bağlanılabilirlik” diyebiliriz. Açıkçası HarmonyOS, Android tabanı yani Linux kullanan bir işletim sistemi ve bu noktada da oldukça benziyor. Hatta .apk uzantılı dosyalar da HarmonyOS tarafından çalıştırılabiliyor.

Huawei HarmonyOS Google Destekliyor mu?

En büyük soru işareti ise bu işletim sisteminin Google uygulamalarını destekleyip desteklemediğiydi. Görünen o ki; HarmonyOS Google uygulamalarının bazılarına destek verirken (aynen Google olmayan Android işletim sistemindeki gibi) Youtube, GMail ve İçerik Stüdyosu gibi uygulamalara destek vermiyor. Yani Google Mobil Servis API’si HarmonyOS de çalışmıyor.

Huawei’nin hangi telefonlara HarmonyOS güncellemesi vereceği de belli oldu. Bu sorunun cevabını buradaki linkten bulabilirsiniz. Kısa bir süre içinde birçok telefon bu güncellemeye resmi olarak kavuşacak. Şimdi birçok kişinin bizlere HarmonyOS yükleyelim mi? Yüklemeyelim mi? Diye soruduğuna şahit oluyoruz. Biz test etmek için hemen yükleyeceğiz ama yüklemek istemeyen kullanıcılar da yok değil. Özellikle “yüklesek ne değişecek?” diyen birçok kişi var. Bize sorarsanız Huawei’nin vermesi gereken cevap da tam olarak bu diye düşünüyoruz.

Şimdi gelin hazırladığımız videoyu birlikte izleyelim…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.