iPhone Mayıs 31, 2021 15:25

iPhone 12 Şarj Adaptörü Davasında İlginç Gelişme

Apple, hakkında açılan davaları kaybetmeye başladı. iPhone 12 şarj adaptörü davasını Cupertinolu dev Brezilya'da kaybetti.
iPhone 12 Şarj Adaptörü Davasında İlginç Gelişme

Cupertinolu Apple, iPhone 12’nin lansmanında dünyayı koruyoruz diye kutu içeriğinden bir ton şeyi çıkarmıştı. iPhone 12 şarj adaptörü ve kulaklığı olmadan kutu içerisinden çıkınca da kimse ne oluyor dememişti. Aslında Apple, şarj adaptörünü kutudan çıkararak kutunun boyutunu küçültmüş ve lojistikte örneğin bir seferde 100 iPhone gönderebiliyorken, kutunun küçülmesi ile bu sayı 150’nin üzerine çıkmıştı. Şarj adaptörünü de ayrı satarak gelir elde eden Apple, her iki taraftan da kazanan olmuştu. Yani anlayacağınız olay dünya değil tamamen duygusal.

Bu olay üzerinde dünyanın çeşitli yerlerinde bilinçli kullanıcılar Apple’a dava açmaya başladı. Bugün ise bir dava haberi de Brezilya’dan geldi. Ülkenin müşteri koruma departmanı Procon-SP tarafından Apple’a açılan dava bugün sonuçlandı. Mahkeme Apple’ı şarj adaptöründen dolayı haksız buldu ve 10 milyon Brezilya Reali cezasına çarptırdı.

Mariana’nın avukatı Rafael Quaresma, müşterisinin iPhone‘un çalışması için şarj adaptörüne ihtiyaç olduğunu iddia ettiğini belirtiyor. Bu yüzden eksik ürün satışından dolayı Apple’a dava açılıyor. Aslında haksız da değiller. Bir cihaz satarken bunun çalışması için tüm ekipmanlarının olması gerekiyor.

iPhone 12 Şarj Adaptörü

Apple dünyayı korumak için madem şarj adaptörlerini kutudan çıkardı peki neden hala üretiliyor ve satılıyor? İşte bu kritik nokta Apple’ı haksız gösteriyor. Apple madem çok korumak istiyor o zaman kutudan aksesuar çıkardığı için fiyatı düşürmesi gerekiyordu. Ya da şarj adaptörünü ayrı satmaması gerekiyor. iPhone 13 ile de aynı politikayı uygulayacak olan Apple, bunu bir standart haline getirecek ve bu haberi 2-3 yıl sonra unutacaksınız.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.