Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 31, 2021 21:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kademeli Normalleşme Takvimini Açıkladı!

Az önce biten toplantı sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kademeli Normalleşme Takvimi resmen açıkladı. İşte yeni kararlar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kademeli Normalleşme Takvimini Açıkladı!

Yaşanan pandemi hayatımızı her şekilde etkilemeye devam ediyor. 17 Günlük kapanma sonrasında 1 Haziran itibariyle geçerli olacak yeni kurallar ortaya çıktı. Az önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kademeli Normalleşme Takvimini resmen açıkladı. Peki buna göre sokağa çıkma kısıtlamaları ne oldu?

Sokağa Çıkmak Yasak mı?

Bildiğiniz üzere bugüne kadar hafta sonu Cuma gecesi 21:00 ile Pazartesi sabahı saat 05:00 arasında sokağa çıkma yasakları vardı ama bu durum yarından itibaren sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek. Yani Cumartesi günü sokağa çıkabileceğiz.

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24:00’e kadar da paket servisini sürdürebilecek. Yani beklenen oldu ve saat akşam 21:00’a kadar dışarıda yemek yenilebilecek. Yazlık yerlerde bu durum nasıl karşılanacak bilemiyoruz.

Yaklaşık 13 aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane, kafe, internet kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde pazar günü hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Düğün ve Nikah Törenleri Ne Olacak?

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversiteler 2021-2022 eğitimine 13 Eylül itibari ile başlayacak.

Spor kulüpleri genel kurullarının haziranın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

 

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.