Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 31, 2021 16:50

Apple Şimdi de Saat Yüzünden Mahkemeye Gidiyor!

Günümüzün en büyük teknoloji devleri arasında yer alan Apple, akıllı saatlerinde yer alan bir özelliği nedeniyle mahkemeye gidiyor.
Apple Şimdi de Saat Yüzünden Mahkemeye Gidiyor!

Akıllı telefon ve tabletlerinin yanı sıra akıllı saatleri ile de konuşulan Apple’dan yeni haberler var. 2020 yılında satılan akıllı saatlerin yüzde 40’ına sahip olan şirket, akıllı saat pazarının lideri konumunda yer alıyor. OnePlus ve Samsung gibi markaların da yer aldığı akıllı saat pazarında da rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Bugün gelen bilgiler ile şirket piyasadaki en iyi kalp atış hızını izleyen algoritmalara sahip olduklarını iddia etti. Bazı detaylara göre şirket en iyi algoritmalara sahip olduğunu düşündüğü için kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalar kullanmasını engelliyor. Apple mahkeme yolunda.

Birbirinden farklı gelişmeler yaşandığı teknoloji pazarında rekabet devam ediyor. Yine çarpıcı detayların yaşandığı gün de yeni bir detay daha ortaya çıktı. Ünlü şirket yine mahkeme köşelerinde boy gösterecek gibi görünüyor.

Apple

Apple

Apple Mahkemeye Yolunda

Edindiğimiz bilgilere göre ABD’li şirket AliveCor, Apple’ın kullanıcılarına üçüncü taraf uygulamaları akıllı saatlerinde kullanmalarını engellediğini iddia etti. İddiaya göre şirket en iyi kalp atışı algoritmasına sahip olduklarını düşündükleri için kullanıcıların üçüncü taraf kalp atış hızını ölçecek uygulamaları kullanmalarını engelliyormuş. Şirketin patentlerini ihlal ettiğini ifade eden AliveCor, bu durumu ABD Uluslararası Ticaret Komisyonuna taşıdı. Bazı iddialara göre de birçok küçük şirket, daha büyük şirketlerden para kazanmak için bu gibi davalar açarlar. Bu duruşmanın sonucu nasıl olacak bilinmiyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.