Akıllı Telefon Mayıs 27, 2021 12:51

Apple Huawei ve Samsung’a Karşı Farkı Açık Rakiplerini 4’e Katladı

Akıllı Telefon dünyasındaki sert rekabeti saat kategorisinde göremiyoruz. Apple Huawei ve Samsung ile olan farkı her geçen gün açıyor.
Apple Huawei ve Samsung’a Karşı Farkı Açık Rakiplerini 4’e Katladı

Akıllı saat dünyasındaki gelişimi Apple Watch öncesi ve sonrası şeklinde değerlendirebiliriz. Apple’ın 2014 yılında duyurduğu birinci nesil Apple Watch kısa süre içerisinde öyle bir satış başarısı yakaladı ki; Apple birkaç yıldır bu segmente ürün veren rakiplerini kısa süre içerisinde geçmeyi başardı. Yıllardır da bu birinciliğini sürdürüyor. Son araştırma Apple Huawei ve Samsung arasındaki farkın açıldığını gösteriyor. Detaylara göz atalım…

Apple Huawei ve Samsung’u 4’e Katladı

Analiz şirketi Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir rapor akıllı saat dünyasında üreticilerin pazar paylarını ortaya koyuyor. Geçen yıl aynı dönemle yapılan kıyaslamada pazar payını artıran tek markanın Apple olduğu görülüyor.

Akıllı saat satışlarının geçen yıla kıyasla %35 büyüme kaydettiği belirtiliyor. Apple geçen yıl birinci çeyrekte %30.3 olan pazar payını bu yılın ilk çeyreğinde %33.5’e yükselterek bu tarafta rakipsiz olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Huawei uygun fiyatlı akıllı saat modelleriyle pazardaki ikinciliğini sürdürüyor. En azından akıllı telefon satışlarında yaşanan sert düşüş saat bölümüne pek yansımamış görünmüyor. Huawei’in geçen yıl %10.1 olan pazar payı bu yılın ilk çeyreğinde %8.4’e geriledi. Yeri gelmişken Huawei’in 2 Haziran’da yeni bir akıllı saat duyuracağı ve bunun da HarmonyOS işletim sistemine sahip olacağını belirtelim.

Samsung’a geldiğimizde, Güney Koreli üreticinin pazar payında düşüş gözleniyor. Şirketin geçen yıl %8.5 olan pazar payı bu yılın ilk çeyreğinde %8’e geriledi. Pazar payında gerile yaşanan bir diğer marka ise Fitbit oldu.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.