Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 26, 2021 12:40

Xiaomi ABD’nin Kara Listesinden Çıkarıldı!

Uzun bir süredir Xiaomi akıllı telefon şirketini kara listesinde bulunduran ABD, ünlü şirketi listeden kaldırma kararı aldı.
Xiaomi ABD’nin Kara Listesinden Çıkarıldı!

Uzun bir süredir Çinli üreticilere savaş açan ABD’den yeni gelişmeler geldi. Bildiğiniz üzere ABD hükümeti Çin’e ve Çinli şirketlere karşı pek çok yaptırım yapmıştı. Kuşkusuz bu yaptırımlardan da en çok zararı Huawei şirketi almıştı. Huawei şirketi şu sıralar kendi işletim sistemi ile bu durumu düzeltme çabalarına girerken yaptırımlarda kaldığı yerden devam ediyor. Bildiğiniz üzere Xiaomi markası da ABD’nin kara listesinde yer alıyordu. Şirkete bazı yaptırımlar uygulayan ABD hükümeti sonunda şirketi kara listeden çıkartma kararı aldı.

2023 yılına kadar akıllı telefon dünyasını ele geçirmeyi planlayan Çinli teknoloji devi yeni amiral gemileri ile milyonlara ulaşmaya devam ediyor. ABD hükümetinin yaptırımları ile bazı satış rakamlarında düşüş yaşayan şirket şimdi de patlama yapacak gibi görünüyor.

Xiaomi

Xiaomi

Xiaomi ABD’nin Kara Listesinden Çıkarıldı

Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı kısaca DoD, Xiaomi’nin de dahil olduğu 9 Çinli şirketi kara listeye almıştı. Şubat ayında karara itiraz eden şirket nihayet sonuç almayı başardı. Bugün gelen bilgiler ile ABD hükümeti şirketi kara listesinden çıkardı. Konuyla ilgili açıklama yapan şirket, ‘ tüm küresel kullanıcılarının, ortaklarının, çalışanlarının ve hissedarlarının desteği için minnettar. Şirket, açık, şeffaf, halka açık, bağımsız olarak işletilen ve yönetilen bir şirket olduğunu yinelemektedir. Şirket, kullanıcılara elektronik ürün ve hizmetlerine devam edecek ve dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojiyle daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için durmaksızın dürüst fiyatlarla harika ürünler üretmeye devam edecektir’ dedi.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.