Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 25, 2021 12:51

WhatsApp Gizlilik Konusunda R Yapmaya Devam Ediyor!

Facebook'un çatısındaki WhatsApp gizlilik konusunda geri vites yapmaya devam ediyor. Ülkeler WhatsApp'ın veri toplamasını istemiyor.
WhatsApp Gizlilik Konusunda R Yapmaya Devam Ediyor!

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası büyük ses getirmişti. Kullanıcılarının verilerini toplayıp Facebook ve iştirakleri ile paylaşacak olan WhatsApp gizlilik konusunda endişelere yol açmıştı. Tüm dünyanın karşı çıktığı bu olay sonrası ülkeler kendi içlerinde önlemler almaya başlamıştı. Kendi vatandaşının verisini Amerika’ya vermek istemeyen ülkelerin başında Almanya ve Türkiye geliyordu.

Bugün ise bu ülkelere Hindistan da katıldı. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı (MeitY) kısa süre önce WhatsApp’a bir bildirim göndererek tartışmalı gizlilik politikasını geri çekmesini istedi. Hükümet WhatsApp’tan “tatmin edici” bir yanıt vermesi için yedi gün verdi. Aksi takdirde platforma karşı derhal yasal önlemler alacaktı.

Hindistan’da WhatsApp gizlilik sözleşmesi zorunlu değil!

WhatsApp yanıt olarak Hindistan hükümetine, “insanların kişisel mesajlarının gizliliğini değiştirmediği” için gizlilik politikasını geri çekmeyeceğini söyledi. Şirket ayrıca, yeni gizlilik politikasına erişmemeyi seçen kullanıcılar için işlevselliği sınırlamayacağını ve en azından Hindistan’ın yaklaşan Kişisel Veri Koruma (PDP) Yasası yürürlüğe girene kadar politikayı hatırlatmaya devam edeceğini açıkladı.

Bir WhatsApp sözcüsü ayrıca, “Hindistan Hükümeti’nin mektubunu yanıtladık. Onlara, kullanıcıların gizliliğinin en yüksek önceliğimiz olmaya devam edeceğine dair güvence verdik. Son güncellemenin kişilerin kişisel mesajlarının gizliliğini değiştirmediğini hatırlatmak isteriz. Amacı, insanların bunu yapmayı seçmeleri halinde işletmelerle nasıl etkileşime girebilecekleri hakkında ek bilgi sağlamaktır. Önümüzdeki haftalarda WhatsApp’ın çalışma şeklinin işlevselliğini sınırlamayacağız. Bunun yerine, kullanıcılara güncellemeyi ve Facebook’tan destek alan bir işletmeyle iletişim kurmak gibi ilgili isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde hatırlatmaya devam edeceğiz. Bu yaklaşımın tüm kullanıcıların sahip olup olmama seçimini pekiştireceğini umuyoruz.” ifadesini kullandı.

WhatsApp Gizlilik

WhatsApp daha önce, 15 Mayıs son tarihinden sonra gizlilik politikasını kabul etmediği için kullanıcı hesaplarını hemen silmeyeceğini, ancak son tarihten sonra işlevselliği kademeli olarak sınırlayacağını söylemişti. Ancak, en azından Hindistan’ın PDP Yasası yürürlüğe girene kadar, kullanıcıların artık sınırlı işlevsellik işlemi uygulanmayacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.